V USA zrušili normu diskriminujúcu zväzky homosexuálov

829

Obhajcovia práv homosexuálov v Spojených štátoch v stredu zaznamenali výrazné víťazstvo vďaka dvom verdiktom najvyššieho súdu krajiny.
Prvý znamená uznanie nároku oddaných párov rovnakého pohlavia na štátne výhody, ako majú heterosexuálne manželia, a druhý de facto otvára cestu homosexuálnym sobášom v Kalifornii. Stanovisko najvyššieho súdu privítal prezident Barack Obama. Súd však neurobil historické rozhodnutie, ktorým by výslovne schválil základné právo homosexuálov uzatvárať sobáše.
Najvyšší súd predovšetkým zrušil ustanovenia zákona na ochranu manželstva (DOMA), ktoré definovalo manželstvo iba ako zväzok muža a ženy. Norma tak upierala párom rovnakého pohlavia právo na štátnu pomoc, a to bez ohľadu na to, že boli podľa zákonov platných vo svojich domovských štátoch legálne oddané. Verdikt znamená, že legálne oddané homosexuálne páry teraz môžu žiadať rovnaké federálne výhody – daňové úľavy, zjednodušené dedičské konania, benefity pre rodiny štátnych zamestnancov a iné formy štátnej pomoci – ako páry heterosexuálne.
Sudca Anthony Kennedy pri odôvodnení podľa väčšinového názoru najvyššieho súdu uviedol, že zákon na ochranu manželstva porušuje záruky rovnej ochrany danej Ústavou Spojených štátov.
V druhom prípade súd odmietol rozhodnúť o tom, či homosexuálne páry majú základné právo uzatvárať manželstvo. Tento postoj neznamená podporu zákazu sobášov gayov a lesbičiek v Kalifornii, ale im naopak otvoril cestu. Kalifornia prijala zákon, ktorý homosexuálne sobáše na území štátu zakazuje, avšak neskôr federálny sudca tento právny predpis zrušil. Jeho rozhodnutie stanoviskom najvyššieho súdu zostáva v platnosti. Okolo kalifornského zákona sa však ešte očakávajú ďalšie súdne spory.
Obama rozhodnutie súdu privítal
Obe rozhodnutia podporilo päť sudcov a štyria členovia najvyššieho súdu hlasovali proti. Stanovisko vrcholnej justičnej inštancie krajiny privítal prezident Obama. „Sme ľudia, ktorí vyhlásili, že všetci sme si rovní, a láska, ktorú k sebe cítime navzájom, musí byť tiež rovná,“ uviedol podľa agentúry Reuters v písomnom vyhlásení. Zároveň nariadil ministrovi spravodlivosti Ericovi Holderovi, aby preveril všetky príslušné federálne zákony v záujme naplnenia rozhodnutia, ktoré v stredu padlo.
Závery najvyššieho súdu prijali s obrovským jasotom obhajcovia práv homosexuálov, ktorí s napätím čakali pred budovou najvyššieho súdu. Oznámenie výsledku rokovaní sudcov odprevadil výbuch jasotu a búrlivé radostné skandovanie „DOMA je mŕtvy!“.
Sobáše gayov a lesbičiek uzákonilo zatiaľ dvanásť z päťdesiatich amerických štátov, posledným z nich bola v polovici mája Minnesota. Homosexuálne manželstvo už predtým povolili štáty Delaware, Massachusetts, Connecticut, New York, Vermont, New Hampshire, Iowa, Maine, Maryland, Washington a Rhode Island. Povolené sú aj na území hlavného mesta Washington, ktorý je samostatnou správnou jednotkou.