Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar v nedeľu vyhlásil, že dohoda jeho krajine umožní vyhnúť sa vojne.
„Tú dohodu vítame. Na jednej strane pomáha Sýrčanom dostať sa z krízy a na druhej strane umožnila vyhnúť sa vojne proti Sýrii. Vzala totiž argumenty tým, ktorí chceli vojnu rozpútať,“ povedal sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar v rozhovore s ruskými médiami.
Podľa rámcovej dohody, ku ktorej dospel americký a ruský minister zahraničia John Kerry a Sergej Lavrov, má Damask okrem iného týždeň na to, aby predložil zoznam svojich chemických zbraní. Do konca prvého polroka budúceho roka by tieto otravné látky mali byť zničené.
Dohoda oddialila hrozbu vojenského úderu, na ktorý sa chystali Spojené štáty v reakcii na údajný chemický útok z konca augusta neďaleko Damasku. Rusko pripisuje zodpovednosť za tento útok protivládnym povstalcom v Sýrii, USA naopak režimu prezidenta Bašára Asada.
„Tá dohoda mohla vzniknúť vďaka diplomacii a ruskej vláde,“ zdôraznil Hajdar. Rusko je jedným z posledných spojencov režimu sýrskeho prezidenta, ktorému dodáva zbrane. A prezident Vladimir Putin dlhú dobu tvrdo odmietal útočnú reakciu Západu proti svojmu spojencovi, keď vyšlo najavo, že v Sýrii boli použité chemické zbrane.
Sýrska opozícia je k dohode skeptická
Amerika však slovami Pentagonu nehodlá nijako meniť rozloženie svojich vojenských síl v regióne. Podľa analytikov tým dáva najavo svoju obozretnosť a jasne režimu odkazuje, že ak dohodu nesplní, hrozba úderu nepominie.
Barack Obama uviedol, že USA budú spolupracovať s Ruskom a ďalšími, aby zabezpečili, že dodržiavanie kontroly bude možné overovať. Ruské diplomatické úsilie ale v nedeľu privítal. Podotkol pritom, že si kvôli Sýrii vymenil listy s novým iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, aj keď priamo vraj spolu nehovorili.
Skeptická je sýrska opozícia. Sobotňajšia dohoda sa jej vraj netýka, pretože bola uzavretá s Ruskom. V nedeľu opozícia vyzvala svet, aby zakázal Damasku používať balistické strely a letectvo proti civilistom počas viac ako dvojročného občianskeho konfliktu. V ňom sa jedným z predstaviteľov opozičníkov novo stal umiernený islamista Ahmad Tumah, ktorý bol v sobotu zvolený predbežným premiérom opozície.