Vedci z Centra evolučnej biológie a medicíny pri Pittsburghskej univerzite pod vedením Vaughna Coopera vo svojej najnovšej štúdii identifikovali 7 nových mutácií koronavírusu, ktoré sa vyvinuli v Spojených štátoch.
Odborníci vyjadrili obavy, že by mohli byť ešte nákazlivejší než anglická a juhoafrická varianta. Konkrétne anglická mutácia je o 70 percent nákazlivejšia než pôvodná verzia vírusu, uviedol denník Daily Mail.
Tieto „domáce“ americké mutácie, súborne známe ako Q677, sa najčastejšie objavujú v štátoch Louisiana, Mississippi a Nové Mexiko, pri všetkých siedmich variantoch došlo k zmene proteínu, ktorý sa v tvare bodca nachádza na povrchu vírusu a jeho pomocou sa infekcia dostáva do tela . Výskum zatiaľ nepotvrdil obavy vedcov, nemožno teda s istotou povedať, že sú varianty nákazlivejší. Tento strach vyvolala práve mutácia proteínu, podobné zmeny prilepšili experti aj u juhoafrickej či brazílskej varianty.
Smrť deväťročného dievčatka spôsobil „iba mierny“ covid! Nakazila sa asi v školskom krúžku
Štúdia vedcov z Pittsburghu bola publikovaná na serveri MedRxiv, ich práca zatiaľ čaká na preskúmanie ďalších svetových odborníkov. „Máme veľa dôvodov veriť, že oblasť pôvodu mutácie môže byť dôležitá, ale zatiaľ pre to nemáme žiadne dôkazy,“ povedal Cooper reportérom Daily Mailu.
„Pre človeka neveští nič dobré.“
„Paralelná evolúcia a na sebe nezávislý pôvod mutácií rovnakého vírusu sú silné dôkazy toho, že koronavírus je adaptabilný a ako evolučný biológ môžem povedať, že takáto náhoda pre človeka neveští nič dobré,“ vyhlásil Cooper. Zároveň však so svojimi kolegami uistil verejnosť, že mutácie nebudú mať vplyv na účinnosť vakcín.
Česi si už priviezli nechcený suvenír z letnej dovolenky, covid
„Očkovacie látky proti týmto mutáciám budú stále efektívna, účinnosť sa nijako nezníži,“ okomentoval imunológ a spoluautor štúdie Jeffrey Kamil. Výskum mutácií začal potom, čo sa v Spojených štátoch vyskytla anglická a juhoafrická varianta. Súborný názov Q677 odkazuje na časť genómu vírusu obsahujúci genetický kód proteínu, u ktorého došlo k mutácii.
Prvýkrát boli americkej varianty identifikované vlani v októbri, po dva mesiace sa však neobjavili. Prudký nárast prípadov mutácií nastal medzi decembrom a januárom, v polovici januára už 28 percent prípadov v Louisiane boli tieto nové varianty.
Rusko dá svoj liek proti koronavírusu 17 krajinám. Dostaneme ho aj my
Mutácie sú typické pre juh a juhozápad USA, okrem spomínaných štátov Louisiana, Nové Mexiko a Mississippi boli zaznamenané ešte v Oklahome, Kansase, Alabame, Wyomingu alebo Západnej Virgínii. Fenomén objavu rovnakej mutácie na rozdielnych miestach nie je v kauze vírusu typu koronavírus nič nové, vo vedcoch to ale aj napriek tomu vzbudilo veľké obavy.
Pedofilné zverstvo! Dvanásťročné dievčatko otehotnelo počas Lockdownu!
Vedci: Vakcína je proti mutáciám účinná
Problematika vyžaduje hlbšie skúmanie, experti zatiaľ nevedia, či sú varianty nákazlivejšie, ani to, či majú vplyv na priebeh choroby. Cooper a jeho kolegovia teraz spolupracujú s virológmi, ktorých výskum má dať odpoveď na to, či sú mutácie nákazlivejšie, prvé výsledky by mali byť známe do mesiaca. Rovnako ako Kamil aj Cooper sa domnieva, že súčasné vakcíny budú proti americkým mutáciám účinné.