Vedci vymysleli jedlo pre kozmonautov, bohužiaľ je z ich výkalov

1780
foto: pixabay

V rakete sa to má tak, že zatiaľ čo ľudský odpad postupne pribúda, potravín postupne ubúda. Vedci si preto už dlho pohrávali s myšlienkou, že by teda bolo dobré nejako ten odpad využiť na konzumáciu. Znie to šialene a nechutne, ale zdá sa, že našli riešenie.

Metóda, ktorú vedci použili, sa dá nazvať zjednodušene ako opakované filtrovanie. Odpad, presnejšie ľudské fekálie sa najprv za pomoci anaeróbnych mikroorganizmov pretvoria na biomasu a tá je potom filtrovaná znova a znova tak dlho, až zostane len tuk a proteíny. Výsledkom je akýsi mikrobiálny humus, ktorý ale obsahuje všetky potrebné živiny. Žiadna mňamka to ale teda rozhodne nebude.

Je to metóda upravovanie odpadu, ktorá sa používa aj na Zemi. Hovorí sa mu anaeróbne trávenie, avšak je to prvýkrát, čo sa „produkt“ tohto procesu pretvoril späť na jedlú potravinu. Problém je, že tento proces zatiaľ nie je možné aplikovať vo vesmíre v stave beztiaže. Vedecký tím na tejto variante usilovne pracuje a sľubujú si od týchto metód veľké výsledky. Je otázka, či budú rovnako nadšení aj kozmonauti, až budú konzumovať jedlo, ktoré vlastne už raz požil.