Viac ako miliarda ľudí žije bez elektriny, tri miliardy kúri odpadkami

973

Zložitý prístup miliónov ľudí k energiám bráni ďalšiemu rozvoju, a preto je potrebné urýchliť snahy o odstránenie tejto prekážky. Uviedli to účastníci konferencie, ktorá sa tento týždeň konala v Južnej Kórei.

„Je to ekonomický problém, problém vzdelávania – bez svetla nie je možné sa večer učiť, bez prúdu nie je možné mať internet – je to ale tiež problém chudoby a zdravia,“ povedala v rozhovore s agentúrou AFP šéfka IEA Maria van der Hoevenová. Krajiny ako je Thajsko, Čína, Mexiko alebo India podľa nej urobili veľký pokrok, naopak v Indonézii je vraj situácia relatívne horšia a elektrinu nemá 30 percent obyvateľov.

Prístup k energiám bol hlavnou témou posledného dňa Svetového energetického kongresu v juhokórejskom Dägu. Podľa predstaviteľa Svetovej banky Vijaya Iyer je zabezpečenie prístupu k energiám dosiahnuteľný, vyžaduje ale veľké úsilie na všetkých úrovniach.

Svetová rada pre energiu (WEC), ktorá kongres organizovala, vyzvala vlády, aby toto úsilie zrýchlili. Ak sa vraj bude situácia vyvíjať rovnakým tempom, potom bude v roku 2030 bez prístupu k elektrickej energii odhadom 730 a 880 miliónov ľudí, predovšetkým v subsaharskej Afrike.

Svetový energetický kongres sa od roku 1924 koná každé tri roky. WEC v úvode odhadla, že globálny dopyt po energiách sa do roku 2050 zdvojnásobí. Nedostatok zdrojov fosílnych palív ale vraj vďaka novým nálezom a technológiám nie je v dohľade.