Viac ako polovica študentov nie je spokojná s tým, ako ich univerzity pripravujú do praxe

1440

Podľa nich sa súčasný systém vyššieho vzdelania úplne nestretáva s požiadavkami trhu, čoho dôkazom je takmer 80 percent nespokojných študentov s kvalitou prípravy na proces hľadania zamestnania.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pripravila spoločnosť Deloitte v piatich krajinách strednej Európy – v Poľsku, Českej republike, Litve, Lotyšsku a na Slovensku.

„Ako najlepšie z pohľadu študentov boli hodnotené univerzity v Českej republike a Lotyšsku. Slovensko patrí medzi k horšiemu priemeru spolu s Litvou a Poľskom. Výsledky štúdie preto poukazujú na potrebu zmien v univerzitných učebných plánoch s ohľadom na výzvy moderného trhu práce,“ uviedol Marián Hudák, partner a líder slovenskej kancelárie Deloitte.

„Získavanie pracovných skúsenosti počas štúdia je pre väčšinu samozrejmosťou, najviac skúseností získavajú študenti vo svojej krajine počas študentskej praxe v obore alebo mimo oboru štúdia a dočasnom či sezónnom zamestnaní.
Problém je však s dostupnosťou získania stáží, každý druhý študent sa domnieva, že študentská prax je dostupná iba pre tých najlepších“ dodáva Drahomíra Garajová, manažérka ľudských zdrojov, Deloitte Slovensko.

Slovenskí študenti patria k väčším „cestovateľom“, keďže dávajú prednosť skôr prednosť sezónnym prácam, či stážam v zahraničí, podobne Poliaci, Česi naopak najviac zostávajú pracovať v rodnej krajine. Takmer štvrtina študentov má skúsenosti so zahraničnými výmennými programami typu „Erazmus“, prekvapivo takmer 40 percent študentov v rámci regiónu pracuje, či absolvuje stáž mimo svojho oboru.

V platových očakávaniach (nástupný plat) patria slovenskí študenti k tým najmenej skromným (852 eur), pričom rozdiel medzi očakávaniami a výškou príjmu je 123 eur.
Českí kolegovia sú na tom podobne očakávajú v priemere 850 eur. Výrazne menej stačí kolegom v Poľsku, ktorí uviedli v priemere 754 eur a v Lotyšsku 590 eur. Najnižší nástupný plat chcú študenti v Litve a to 522 eur.

Pri hľadaní stáží Slovákov i ostatných študentov najviac lákajú príležitosti rozvíjať svoje schopnosti, nadobudnúť skúsenosti, získať medzinárodné kontakty a spolupracovať s expertmi z daného odvetvia. Významným kritériom pri výbere zamestnania je pre respondentov možnosť zúčastniť sa na zaujímavých projektoch a školeniach. Študenti na Slovensku oproti ostatným kladú príjemné pracovné prostredie v medzinárodnej atmosfére a dosiahnutie vyváženosti medzi prácou a súkromím.

Takmer polovicu študentov zo všetkých regiónov odrádza pri podávaní žiadosti o zamestnanie do tých spoločností, ktoré v minulosti vôbec nereagovali na zaslanie životopisu. Pre pätinu respondentov sú demotivujúce nepriaznivé referencie od známych na konkrétnu firmu. Medzi ďalšie dôvody patrí zdĺhavý náborový proces, technické problémy, či dlhé a komplikované formuláre žiadosti o zamestnanie a silná konkurencia na trhu práce.

Prieskum Deloitte pod názvom Prvé kroky na trhu práce prebehol v priebehu februára tohto roku. Celkom sa do neho zapojilo 3 618 študentov a čerstvých absolventov univerzít rôzneho zamerania:

· 287 – Slovensko
· 627 – Česká republika
· 1 757 – Poľsko
· 712 – Litva
· 235 – Lotyšsko

Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Vďaka globálne prepojenej sieti členských firiem vo viac ako 140 krajinách má Deloitte svetové možnosti a dôkladnú znalosť miestneho prostredia, a tak môže pomáhať svojim klientom dosahovať úspechy na všetkých miestach ich pôsobnosti. Viac ako 169 000 odborníkov sa usiluje, aby sa spoločnosť Deloitte stala štandardom najvyššej kvality.

Member of Deloitte Touche Tohmatsu

© 2010 Deloitte Slovensko