Vedci z univerzity Deflt University vyvinuli asfalt napustený oceľou, ktorý sa pri zahrievaní sám zbaví výtlkov a trhlín, čo by ušetrilo milióny eur za opravy ciest. Špeciálna technológia funguje tak, že sa pridajú oceľové vlákna do bitúmenu, väzbového činidla, ktorého najčastejšie formy sú asfalt a decht.
Christopher Schlangen, doktorand na Deflt University, prezradil, že pri zahrievaní asfaltu s oceľovými vláknami indukčným strojom sa bitúmen roztaví a trhliny či diery sa zaplní. Vďaka tomu by sa mohla zdvojnásobiť životnosť ciest.
Cesty, ktoré by sa dokázali samy opraviť, majú celý rad pozitív. Určite by mali ekonomický dopad, pričom Schlangen odhaduje, že holandská vláda by mohla ušetriť až 9 miliónov eur za renováciu svojich ciest. Dokonca by sa na ceste neobjavovali žiadne kamienky, a tak by sa nestalo, že by sa od auta pred vami odrazil kamienok a skočil vám do čelného skla. A určite by sme nemali opomenúť skutočnosť, že s opravenými dierami na cestách by už nedochádzalo k poškodeniu kolies a že by neboli žiadne uzávierky za účelom opravy cesty.
Ďalším plánom holandských vedcov je vyvinúť takú cestu, ktorá by dokázala nabíjať vozidlo pri čakaní na semaforoch. Podľa neho zabudovanie oceľových vlákien do asfaltu znamená, že sa budú dať odosielať informácie, a tak by bolo možné nabíjať elektromobily na ceste aj počas jazdy.