VLÁDA: Slovensko vlani udelilo azyl 14 cudzincom a jedno štátne občianstvo

751

Uvedené počty v porovnaní s historickým maximom z roku 2004 (11.344 žiadostí o azyl) dokumentujú výrazný trend poklesu počtov tejto kategórie migrantov vo všeobecnosti,“ konštatuje sa v správe ministerstva vnútra, ktorú dnes vláda vzala na vedomie. Obdobná situácia je i v okolitých členských štátoch Európskej únie s výnimkou Poľska.
      Z pohľadu súčasného stavu vývoja v oblasti migrácie je možno podľa rezortu hodnotiť migračnú situáciu v podmienkach SR ako stabilizovanú. Charakteristickým znakom posledných rokov od vstupu krajiny do EÚ je postupný pokles počtu cudzincov žiadajúcich o poskytnutie ochrany a znižujúci sa tlak nelegálnych migrantov na vonkajšiu hranicu v dôsledku prijatých opatrení. Z dôvodu nelegálnej migrácie bolo v roku 2009 v súlade s platnými readmisnými dohodami odovzdaných zo SR do susedných štátov 435 cudzincov, 43 cudzincov naopak prijala SR. Vlani sa tiež zrealizovalo 139 dobrovoľných návratov nelegálnych migrantov do krajiny pôvodu.
      Nelegálny vstup cudzincov na územie SR je aj naďalej v rozhodujúcej miere organizovaný medzinárodnými skupinami prevádzačov. Obdobie bezprostredne po pristúpení do schengenského priestoru charakterizoval prechodný pokles intenzity činnosti prevádzačov zameraných na prevádzanie ilegálnych migrantov. Tento stav čiastočne súvisel aj s potrebou znovuvybudovania organizovaných skupín po zadržaní niektorých ich členov. V roku 2008 pre neoprávnené prekročenie vonkajšej hranice zadržali 1034 cudzincov a vlani 611 cudzincov. Išlo najmä o cudzincov z Moldavska a ázijských krajín.
      V období minulého roku sa vyskytol nový fenomén súvisiaci s príčinami nelegálneho pobytu tzv. „overstayers“, a to nielen na území SR, ale aj v ďalších členských štátoch únie. Ide o občanov tretích štátov, ktorí vstupujú do hostiteľskej krajiny legálne na základe platných cestovných dokladov s platnými schengenskými vízami alebo povoleniami na pobyt a následne, po uplynutí doby platnosti pobytu nevycestujú, ale zotrvávajú naďalej v schengenskom priestore a spravidla sa živia nelegálnou prácou. Na území SR je tento trend čoraz výraznejší nielen v prípade občanov Ukrajiny, ale i napríklad u štátnych občanov Vietnamu a Číny.
      Neoprávnený pobyt cudzincov sa zistil aj na základe predloženia pozmenených alebo nepravých matričných dokladov, ktorými cudzinci chceli preukázať, že sú Slováci žijúci v zahraničí alebo že majú povolenie na pobyt v inom členskom štáte a prostredníctvom sobáša s občanom SR sa pokúsili získať pobyt v schengenskom priestore. V období roku 2009 bolo z dôvodu neoprávneného pobytu riešených celkom 1174 cudzincov, ktorým bolo vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení s určením zákazu vstupu a pobytu na území SR.