Každých 40 sekúnd vo svete niekto umiera vlastnou rukou, celkom je to skoro 800 tisíc ľudí ročne. Každý rok tak viac ľudí spácha samovraždu, než koľko ich zomrie vo vojne alebo podľahne maláriu či rakovine pľúc. V predvečer Svetového dňa prevencie samovrážd, ktorý pripadá na 10. septembra, to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Situácia na Slovensku podľa štatistík zodpovedá svetovému priemeru.
Viac ako polovicu samovrážd páchajú ľudia mladší ako 45 rokov. Vo vekovej skupine 15 až 30 rokov ide o druhú najčastejšiu príčinu smrti, po cestných nehodách.
Správa WHO však uvádza, že medzi rokmi 2010 a 2016 sa miera samovrážd vo svete znížila o 9,8 percenta. Výnimku predstavuje región Severnej a Južnej Ameriky, kde dostupnosť zbraní predstavuje podľa WHO významný faktor pri páchaní samovrážd. Táto miera vzrástla, a to o šesť percent.
Psy páchajú hromadné samovraždy na tomto moste. Nikto nechápe prečo!
Štatistiky vedie bývalá britská kolónia Guyana, ktorá je medzi Venezuelou a Surinamom. Na 100.000 obyvateľov tam pripadá viac ako 30 samovrážd. Ďalšia v poradí je Rusko, kde má vysoký podiel samovrážd na svedomí alkohol. Zvýšenú mieru samovrážd vykazuje tiež Litva, Lesotho, Uganda, Srí Lanka, Južná Kórea, India a Japonsko.
Na Slovensku údaj v tabuľke WHO je 10,1 samovraždy na 100.000 obyvateľov (2,6 ženy, 18,4 muži). V Česku sa každý deň stanú tri až štyri samovraždy, zhruba teda 1300 až 1400 ročne. Údaj v tabuľke WHO je 10,5 samovraždy na 100.000 obyvateľov ČR (4,2 v prípade žien, 17,2 u mužov) zodpovedal svetovému priemeru.
Devätnásťročná študentka vyskočila z lietadla. Kamarátke s pilotom sa ju nepodarilo udržať.
Rozdiel v miere dokonaných samovrážd medzi mužmi a ženami je vo vyspelých krajinách aj vo svete bežný, jednu z výnimiek predstavuje Čína, kde pripadá 8,3 samovraždy na 100 000 žien a 7,9 samovraždy na 100 000 mužov.
Samovražde dá predísť
„Akákoľvek smrť je tragédiou pre príbuzných, priateľov a kolegov zosnulého. Samovražde sa ale dá predísť,“ zdôraznil generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval pritom krajiny sveta k prijatiu preventívnych stratégií a programov. V súčasnosti zo 183 členských krajín 38 prijalo na štátnej úrovni program prevencie samovrážd.
Samovražda cez internet! Dievča skončilo so životom za povzbudzovania užívateľov stránky
WHO pritom upozornila, že aj obmedzenie prístupu k pesticídom, často používaným ako jed, je jednou z ciest, ako rýchlo znížiť mieru samovrážd; na Srí Lanke zákaz pesticídov viedol k poklesu počtu samovrážd o 70 percent, čo podľa WHO medzi rokmi 1995 až 2015 zachránilo 93.000 životov. Údaje WHO z roku 2016 nezahŕňajú pokusy o samovraždu. K tým v priemere dochádza dvadsaťkrát častejšie než k dokonaným samovraždám.