VOĽBY12: E. BÁRÁNY: 99 percent do volieb zrušiť nestihnú

774

Ak by sa strana dostala do parlamentu, po jej zrušení by boli v pléne prázdne kreslá po jej kandidátoch. Tí by totiž museli zákonodarný zbor opustiť a náhradníci by za nich nenastúpili. Pre TASR to povedal ústavný právnik, bývalý podpredseda Ústavného súdu SR Eduard Bárány.
Podľa jeho slov sa nedá prípadné zrušenie strany 99 percent stihnúť pre viaceré kroky, ktoré by tomu museli predchádzať. Pripomenul, že prípadné zrušenie riadne zaregistrovanej strany je v rukách len Najvyššieho súdu SR, ktorý tak môže urobiť na návrh generálneho prokurátora. „Následne by ešte takéto rozhodnutie Najvyššieho súdu podliehalo prieskumu Ústavného súdu. Je jasné, že toto by trvalo nejakú dobu. Určite sa to teda nedá stihnúť do volieb,“ vysvetlil pre TASR Bárány.
Dodal, že ak by sa strana 99 percent dostala do parlamentu a bola by následne zrušená, jej poslanci by museli odísť a v pléne by po nich zostali prázdne kreslá. Ak by sa do parlamentu strana nedostala, nič by sa podľa Báránya nedialo. Úvahy o „nejakej delegitimizácii volieb“ v tomto prípade sú podľa neho mimo zákona. „Sú len úvahami bez priamej právnej relevancie,“ poznamenal.
Ústavný právnik si nemyslí, že účasť strany na voľbách, ktorá bola po voľbách zrušená, môže byť dôvodom na vyhlásenie neplatnosti hlasovania. Na otázku, či by sa tak nemohlo stať ani v prípade, že by výsledky volieb napadla iná strana, ktorá by pripisovala svoj neúspech úspechu strany 99 percent, povedal, že voľby možno na Ústavnom súde SR napadnúť do 10 dní po hlasovaní. „Túto lehotu nemožno predĺžiť, nemožno odpustiť. Do týchto 10 dní určite nebude rozhodnuté o tom, či daná strana by bola alebo nebola zrušená. To nie je stihnuteľné čisto časovo,“ uzavrel.
Právnik Jozef Vozár si tiež nemyslí, že by Ústavný súd SR anuloval voľby. Šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka z KDH považuje možnosť napadnutia výsledkov volieb neúspešnou stranou za riziko. „Považujem za riziko, že by niekto napadol výsledky volieb s tým, že keby nekandidovala strana 99 percent, tak by sa on do parlamentu dostal. Ale podľa mňa sa mu nijako nepodarí preukázať príčinnú súvislosť. A aj keď to isté riziko je, už sú precedensy, z ktorých vyplýva, že by takáto sťažnosť nemala byť úspešná,“ povedal pre TASR. Procházka si na rozdiel od Báránya nemyslí, že ak by sa strana 99 percent dostala do parlamentu a následne by bola zrušená, jej poslanci by prišli o mandát.