VOĽBY12: SNS: Prerozdelenie sociálnych odvodov by sa malo zmeniť na 12 % ku 6 %

1029

„To je otázka, ktorú teraz ešte ťažko presne taxatívne určiť. Máme predstavu, že by to mohlo byť zo začiatku v pomere 12 % ku 6 % v prospech Sociálnej poisťovne s tým, že by sa to potom postupne začalo meniť tak, aby sme mysleli na súčasné dôchodky a zároveň aby sme nezabúdali aj na budúcich dôchodcov,“ uviedla dnes na tlačovej konferencii ústredná tajomníčka SNS Milada Belásová.
Poznamenala, že „dnes už nikto nepochybuje o tom, že nastavenie druhého dôchodkového piliera bolo veľmi nešťastné“. SNS podľa nej už od začiatku kritizovala nastavenie systému druhého dôchodkového piliera. „Hovorili sme, že prerozdelenie je zlé. Dnes sa ukazuje, že sme mali pravdu. Veľmi ma mrzí, že keď sme boli vo vláde, že ani náš najväčší koaličný partner nemal politickú vôľu prijať opatrenia, aby sme prehodnotili takýto systém prerozdeľovania percent,“ pripomenula.
SNS má podľa jej slov vo svojom volebnom programe v oblasti dôchodkového systému 3 priority. „Chceme pristúpiť k prerozdeleniu percent tak, aby to bolo v prospech Sociálnej poisťovne na určité preklenovacie obdobie, teda tak, že po určitých rokoch bude Sociálna poisťovňa slúžiť len pre občanov v sociálnej núdzi,“ informovala Belásová s tým, že SNS zároveň nechce sporiteľov v druhom pilieri poškodiť. „Chceme im dať možnosť, aby si 3 % percentá pomeru do 2. piliera prikúpili.“
Druhou zmenou je podľa Belásovej návrh SNS na zrušenie povinného vstupu do 2. piliera. „Myslíme si totiž, že v súčasnosti je povinnosť na hranici demokratických princípov,“ spresnila. Treťou prioritou SNS je vrátenie garancií do 2. piliera tak, „aby neboli všeobecné, ale podľa štruktúry a charakteru každého fondu“. „Každá DSS, pretože má v rámci dôchodkového systému najlukratívnejšie postavenie a narába s verejnými financiami, musí predsa garantovať svoje úkony,“ podčiarkla. „Nie je predsa mysliteľné, aby DSS klientovi po čase povedala, že zle investovala a oznámila klientovi, že prišiel o príjem, o úspory.“
Belásová zároveň kritizovala aj nedávno schválenú novelu zákona o sociálnych službách. „Je to hyenizmus najhrubšieho zrna. Je to návrat do 19. storočia, kedy štátom garantovaná sociálna starostlivosť bola utópiou. My chceme, aby sa zrovnoprávnili neverejní s verejnými poskytovateľmi sociálnej starostlivosti,“ dodala.