Koho majú zavesiť, ten sa neutopí, hovorí jedno príslovie. Ale čo keď majú niekoho usmažiť na elektrickom kresle, tomu sa tiež nič nestane? Prípad Michaela Godwina ukazuje, že je to práve naopak. Koho majú usmažiť, ten sa jednoducho usmaží.
Michael Godwin bol v roku 1989 usvedčený z vraždy a znásilnenia mladej dievčiny Mary Elizabeth Royemovej. Tú ubil elektrickou žehličkou. Súd v Južnej Karolíne ho odsúdil na trest smrti. Ubehlo niekoľko rokov, než mal byť rozsudok konečne vykonaný. Avšak krátko pred ním sa objavili nové skutočnosti. Prokurátor prišiel na to, že Godwin sa znásilnenia nedopustil, svoju obeť iba zabil. Trest mu teda bol znížený na doživotie, a Godwin tak unikol doslova v poslednej chvíli smrti na elektrickom kresle.
Dana situácia mala bizarné pokračovanie. Niekoľko dní po zverejnení zmierňujúceho rozsudku sa Godwin sám uškvaril elektrickým prúdom na toalete. Snažil sa opraviť svoje slúchadlá, ktorými počúval televíziu. Zahryzol sa do drôtov a prešiel ním elektrický prúd, ktorý ho usmrtil. Strážni ho našli mŕtveho na toalete a oživiť sa im ho nepodarilo.
Koroner vyhlásil celú udalosť za nešťastnú náhodu. Vec sa dostala do novín a v tých sa potom objavovali titulky ako Unikol elektrickému kreslu, len aby zomrel na elektrickom záchode. Lepšie to ani vystihnúť nešlo. Mnoho ľudí navyše v celej udalosti spatrilo božiu spravodlivosť, vzhľadom k tomu, že Godwin ako vražednú zbraň použil elektrickú žehličku. Ešte zostávalo zodpovedať otázku, ako vlastne Godwin mohol zomrieť, keď sedel na toalete. Odpoveď je jednoduchá. V amerických väzniciach sú kovové záchody, teda sú vyrobené z vodivého materiálu. Pokiaľ by však Godwin držal drôty len v rukách, nič by sa mu nestalo. Akonáhle ale strčil drôty do úst, vytvoril uzavretý elektrický okruh a prúd vnikol do jeho tela.