Vyhnite sa chrípke nie je banalitou

1663

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie chrípkou ochorie každoročne viac než 500 miliónov ľudí. Na Slovensku jej ročne podľahne asi dva milióny ľudí.

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré oslabí organizmus, najmä sliznicu dýchacích ciest. Tú potom ľahko napadne bakteriálna infekcia. Chrípka je typická náhlym začiatkom a teplotou vyššou ako 38 st. a aspoň jedným z respiračných príznakov, napríklad kašľom.

Chrípka je vážne ochorenie, ale ľudia ho bagatelizujú a zamieňajú s inými horúčkovitými ochoreniami. Chrípka otvára cestu ďalšej infekcii, napríklad zápalu pľúc a dokonca môže viesť aj k smrti. Úmrtia pri chrípke postihujú väčšinou len starých ľudí. Treba si uvedomiť, že ako príčina úmrtia môže byť určená iná diagnóza – napríklad zápal pľúc, zástava srdca. Aj keď prvotnou príčinou bola chrípka. Američania majú veľmi dobre zanalyzované, koľko štát ušetrí očkovaním proti chrípke zistili, že očkovaním dosiahli významný pokles hospitalizácií a srdcovo-cievnych ochorení.

U nás sa pred rokom zaočkovalo proti chrípke iba 6 percent ľudí, ale z roka na rok je ich viac. Podľa informácií z lekární v hlavnom očkovacom období, teda v októbri a začiatkom novembra, predávali aj po 20-30 vakcín denne. Očkovaním sa možno chrípke a chrípkovým ochoreniam do veľkej miery vyhnúť alebo aspoň zaručiť jej miernejší priebeh.

Ak nie očkovať, tak aspoň vyležať

Ak ste sa už z nejakého dôvodu nedali zaočkovať, snažte sa v období možnej nákazy vyhýbať chorým alebo prostrediu, v ktorom sa kvapôčková infekcia najľahšie šíri. Výrazné zmiernenie nastupujúcich problémov spojených s chrípkou a nachladnutím dosiahnete inhalacáiou teplých pár, kúpeľom v teplej vode obohatenej o éterické oleje. Zároveň sa odporúča zvýšiť príjem vitamínov a pri prvých problémoch nasadiť voľne dostupné lieky: Acylpyrin, Aspirin, Aspro, Upsarin atd. Od nepríjemných príznakov pomáha Coldrex, ktorý tiež uvolňuje upchatý nos. Niektoré lieky proti bolestiam a nachladnutiu majú v lekárniach ako klasické alebo rozpustné tablety.

Najdôležitejšia je však prevencia:

Správna životospráva, teda dostatočné množstvo vitamínov, najlepšie v ovocí a zelenine. Poriadne sa obliekať a chrániť pred prechladnutím. Dôležité je otužovanie, vychádzky v prírode a minimalizácia pobytu v zafajčených a nevetraných priestoroch. Ak patríte k ohrozených jedincom, ktorými sú malé deti, starší občania, tehotné ženy a ľudia chronicky choré, šetrite v období rizika nákazy svoj organizmus.

shutterstock ovocie

Kedy sa šíri pandémia

Chrípkové vírusy sa vyskytujú v troch typoch /A,B,C/. Najnebezpečnejší je typ A, ktorý vyvoláva ochorenia nielen u ľudí, ale aj u zvierat, najmä vtákoch, prasatách a koňoch. Nový subtyp vzniká vtedy, keď sa v zvieracom organizme medzi sebou skombinujú ľudské a zvieracie kmene chrípkových víruov typu A. Tým dôjde k takzvanému antigénnemu skoku. Pretože ľudia nie sú proti novému subtypu odolní,rýchle sa šíri.