Vykluje sa z ovečky vlk? Sýrčan podrazený kameramankou bojoval za islamistov, tvrdia Kurdi

1562

z frontu an-Nusrat a inicioval nepokoje, pri ktorých zomrelo na 50 Kurdov.

Usáma Abdul Mohsen, ktorému pred pár dňami maďarská kameramankou podrazila nohy, sa objavil so svojím starším synom v Nemecku a prijal pracovnú ponuku španielskej futbalovej školy v Getafe. Jeho malý synček, ktorého pri incidente v Maďarsku držal v náručí, potom pred jedným zo zápasov Realu Madrid prišiel na hraciu plochu ruka v ruke so slávnym futbalistom Ronaldom.

Rozprávkový príbeh však dostal povážlivé trhliny. Aspoň to tvrdí kurdskej médiá. Podľa kurdského serveru Ekurd Daily bol Mohsen v minulosti členom radikálnej frontu an-Nusrat, ktoré je napojené na teroristickú organizáciu al-Kájda. Kurdská demokratická strana vo svojom vyhlásení informovala, že Mohsen do an-Nusrat vstúpil v roku 2011 a „páchal zločiny na civilných menšinách vrátane Kurdov“.
Kurdi Mohsena obviňujú tiež z iniciovanie nepokojov v roku 2004 v meste Kámišlí. Násilnosti vypukli po futbalovom zápase domácich s tímom Dajr az-Zaur, ktorá v tom čase Mohsen trénoval. Nepokoje si vyžiadali desiatky mŕtvych. Bolo medzi nimi aj 50 Kurdov

Vo facebookovej skupine This is Christian Syria sa zároveň objavili informácie, že Mohsen sa vo svojom profile (dnes už zrušenom) chválil snímkou, na ktorom pózoval s vlajkou an-Nusrat
Údajne tu tiež uviedol, že bojoval proti Kurdom v Afrin a Ras al-Ajnu na severe Sýrie. V tom čase žil v sýrskom meste Tall Abjad a rozhodol sa utiecť v júli, keď mesto dobyli kurdskej jednotky. Podľa Kurdov sa bál odplaty za svoju spoluprácu s radikálmi.

Mohsen zatiaľ mlčí

Okolo údajného napojenia Mohsena na islamistov však panuje rad otáznikov. Začnime toľko diskutovanou vlajkou an-Nusrat. Pri bližšom skúmaní je jasné, že sa naozaj jedná o inkriminovanú vlajku, ktorá sa skladá z Sahadi, teda islamského vyznania viery, ktoré patria k piatim pilierom islamu a nápisu Fronta an-Nusrat v arabčine

Zástava islamistov ale nemusí ešte znamenať, že Mohsen k extrémistom patril. Mohsen sa mohol na Facebooku prezentovať vlajkou an-Nusrat aj preto, aby na seba nepútali pozornosť a uchránil svoju rodinu.
Je nutné tiež brať do úvahy, že na informácie o Mohsenově bývalom facebookovom profile upozornil maďarský server Alfahir, ktorý prevádzkuje ultrapravicová strana Jobbik. Tá sa ostro vymedzuje proti prijímaní utečencov a prevádzkuje tiež televíznu stanicu N1TV, pre ktorej pracovala kameramankou, ktorá Mohsen podrazila nohy.

O Mohsenově angažmán v krvavých nepokojoch z roku 2004 informovala len kurdských demokratická strana, overenie z ďalších zdrojov zatiaľ chýba. Sám Mohsen sa k obvineniam zatiaľ nevyjadril.