Sľúbil im bližšie informácie o odpočúvaní výmenou za trvalý politický azyl. Bývalý spolupracovník americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť ( NSA ) v otvorenom liste uviedol, že na neho veľmi zapôsobilo, ako tvrdo brazílska vláda kritizovala počínanie NSA. Narážal tak okrem iného na krok brazílskej prezidentky Dilma Rousseffová, ktorá kvôli sledovanie svojej komunikácie americkou tajnou službou zrušila októbrovú oficiálnu návštevu USA. „Vyjadril som svoju pripravenosť pomôcť, kde to je vhodné a legálne. Ale bohužiaľ americká vláda tvrdo pracuje na tom, aby som to nemohol robiť. Kým mi nejaká krajina nezaručí trvalý politický azyl, vláda USA bude ďalej obmedzovať moje vyjadrovanie,“ uviedol Snowden v liste a dodal, že reakcia Brazílie na celú kauzu bola pre neho veľmi inšpirujúce. Snowden v texte tiež opisuje niektoré praktiky NSA. „Keď sa napríklad prechádzate po uliciach Sao Paula s telefónom vo vrecku, NSA neustále sleduje vašu polohu. Takých sledovaní urobia aj päť miliárd za deň ľuďom po celom svete,“ uviedol Snowden. „Keď si niekto vo Florianopolis (hlavné mesto brazílskeho štátu Santa Catarina v južnej Brazílii, pozn. red.) Otvorí webovú stránku, NSA si ponechá vaše údaje, kde presne ste to urobili a čo ste na tejto stránke robili. Keď matka z Porto Alegre (hlavné mesto brazílskeho štátu Rio Grande do Sul, pozn. red.) popraje po telefóne veľa šťastia pri skúškach svojmu synovi, NSA si môže ponechať záznam rozhovoru aj päť rokov,“ píše Snowden.
Bojujme proti nespravodlivosti, burcuje Snowden
List potom uzatvára výzvou k boju proti nespravodlivosti a porušovania ľudských práv. „Ak by som mal povedať Brazílii jedinú vec, bolo by to toto. Keď sa všetci spojíme proti nespravodlivosti a budeme brániť základné ľudské práva, môžeme sa ubrániť aj tým najsilnejším systémom,“ myslí si Snowden. Snowden čelí obvineniu za to, že médiám vyzradil informácie o tajnom americkom programe sledovanie údajov o internetové a telefónne komunikáciu ľudí v USA i vo svete. Po svojom útekov zo Spojených štátov sa niekoľko dní ukrýval v Hongkongu, 23. júna potom odcestoval do Ruska. Tam strávil viac ako mesiac v tranzitnom priestore letiska, v polovici júla požiadal ruské úrady o dočasný politický azyl, ktorý mu bol udelený 1. augusta. Snowden následne opustil tranzitné priestory letiska a teraz sa ukrýva na neznámom mieste, pravdepodobne v Moskve. Dočasný azyl mu Rusko udelilo na jeden rok.
osobnosť rokaEdward Snowden sa na nedávno zverejnenom rebríčku osobnosťou roka magazínu Time umiestnil na druhom mieste. “ Podarilo sa mu nejspektakulárnejšia lúpež roka. Tento tridsaťročný počítačový špecialista, ktorý skončil v exile, sa stal veštcom skazy informačného veku, “ uviedol Time na jeho umiestnenie. Pred ním tak skončil len pápež František. Osobnosťou roka je podľa Time človek, ktorý mal v uplynulom roku najväčší vplyv na vývoj vo svete – či v dobrom, či zlom zmysle.