VYSOKÉ TATRY: Medvede sa čoraz viac približujú k ľudským obydliam

1565

Správa TANAPu už odsúhlasila výnimku ochranného odstrelu medveďa v Tatranskej Javorine, ktorý napadol človeka. Realizáciu majú na starosti Štátne lesy TANAPu. Erik Baláž z Občianskeho združenia Vlk sa však obáva toho, či sa podarí zastreliť práve toho medveďa, ktorý napadol človeka. „Do tej oblasti môžu chodiť medvede z polovičky Tatier a informácie, ako ten medveď vyzeral, sú rôzne,“ konštatoval.   
      Majko zdôraznil, že je dôležité, aby sa riešil problém nakladania s odpadom, pretože medvede odpad láka. „Ja som sa v tejto súvislosti stretol aj s primátorom Vysokých Tatier a chcem apelovať na prevádzkovateľov hotelov a chát, aby sa poučili a nevykladali ľahko dostupnú potravu medveďom mimo objektu, pretože takto si len sami vychovávame kontajnerové medvede,“ konštatoval. 
      Medveď je podľa neho vo svojom prirodzenom teritóriu, jeho počty na území Tatier však za posledné roky stúpli. „Odhadujeme, že teraz je na celom území národného parku okolo 100 kusov medveďov,“ konkretizoval riaditeľ Správy TANAPu. Podľa neho si však musíme uvedomiť, že medveď nemôže žiť inde ako v Tatrách.
      Okrem ochranného odstrelu Správa TANAPu odporučila ministerstvu životného prostredia aj tzv. regulačný odstrel na podhorí a v kotline. „Ministerstvo životného prostredia bude v najbližších týždňoch udeľovať výnimky na regulačný odstrel a realizovať by sa to malo od 1. júla,“ priblížil Majko. Baláž si však myslí, že regulovaný odstrel medveďov je nezákonný a tiež neúčinný. „Tento odstrel má za účel len zníženie počtu medveďov, odstrel takých medveďov, ktoré nespôsobujú škody, nemá opodstatnenie zo zákona,“ objasnil. Dodal, že regulovaný odstrel je sporný aj z logického hľadiska, pretože nezabráni škodám, je neadresný a pokiaľ sa nespojí s preventívnymi opatreniami, nemá zmysel.   
      Správa TANAPu spolu so samosprávou mesta Vysoké Tatry odporúčajú návštevníkom, aby sa pohybovali iba na vyznačených chodníkoch a neodporúčajú bivakovať vo vysokohorskom teréne, kde sa medvede pohybujú. „Najakútnejšie lokality sme v spolupráci so Štátnymi lesmi označili Pozor medveď je v teritóriu,“ objasnil Majko. 
      Zámerom Správy TANAPu do budúcna je monitoring pohybu medveďov pomocou telemetrického obojku, ktorý chcú nainštalovať minimálne piatim jedincom. Správa národného parku chce tiež uložiť na určité miesta automatické fotopasce, ktoré fotia pohyb medveďov. „Keď sa rozbehne projekt v Banskej Bystrici, budeme dodávať do nášho ústredia vzorky trusu a vzorky srsti na analýzy DNA, ktoré nám presne určia, od ktorého jedinca tá srsť je a budeme postupne v rámci TANAPu stanovovať domovské okrsky medveďov, a potom aj samíc a mláďat, ktoré si hľadajú svoje teritóriá,“ priblížil Majko. 
      Podľa neho je tiež dôležité spolu so samosprávou vyriešiť problematiku odpadu. Ďalším riešením tohto problému je aj zvýšenie počtu elektrických ohrád. „Postupne bude treba nainštalovať také kontajnery, ktoré si medveď nedokáže otvoriť, tak ako je to v iných horských krajinách,“ zhodnotil Majko. Dodal, že je to dlhodobý proces a je potrebné, aby sa s jeho realizáciou začalo čo najskôr. S týmto tvrdením súhlasí aj Baláž a dodáva, že to, že sa medvede približujú k obydliam, nesúvisí len s odpadom, ale aj so včelími úľmi, ktoré sú taktiež často nedostatočne zabezpečené.