Vytvoríme Britcarsko, snívajú stúpenci brexitu. Švajčiari aj Nóri ich krotia

1045

   Bližší pohľad na oba príklady však skôr naznačuje, s akými problémami by sa Briti mimo európskej štruktúry museli potýkať.

    „Chcem vytvoriť, Britcarsko,“ povedal v decembri 2012 vtedajší londýnsky starosta a predný odporca EÚ Boris Johnson. Jeho víziou bolo, že sa Británia a Švajčiarsko stanú zakladajúcimi členmi novej aliancie mimo Európskej únie. Táto aliancia by mohla podľa Johnsona profitovať z voľného obchodu s eurozónou a mať svoje slovo v rokovaniach o obchodných dohodách, nemusela by sa ale podieľať na ďalších integračných opatreniach EÚ.

    Od tej doby je veľa ďalších priaznivcov brexitu presvedčených, že švajčiarsky model sľubuje úspešnú budúcnosť, v ktorej budú krajiny mimo EÚ prosperovať, budú ľubovoľne uzatvárať dohody o voľnom obchode a budú si kontrolovať svoje hranice. „Švajčiarsko nám ukáže cestu, keď opustíme EÚ,“ napísal britský bulvárny denník The Sun, ktorý vystupuje proti EÚ.

    Švajčiarsky verejnoprávny server Swissinfo si preto položil otázku, či by tento model Britom vyhovoval. „Nie, švajčiarsky model sa pre Britániu z rôznych dôvodov nehodí,“ hovorí Hugo Dixon z novinárskej platformy InFacts, ktorá vznikla s cieľom udržať krajinu v EÚ. „Rovnako ako pre Švajčiarsko je aj pre Britániu finančníctvo najdôležitejší hospodársky sektor. Ako člen EÚ môže Británia ponúkať finančné služby na celom území EÚ bez toho, aby musela vytvárať pobočky v krajinách ako Francúzsko, Nemecko alebo Taliansko,“ povedal Dixon.

    Švajčiarsko podľa neho žiadalo o rovnaké zaobchádzanie, ale nezískalo ho. „Sčasti aj kvôli tomu riadia veľké švajčiarske finančné domy svoje investičné bankovníctvo z Londýna. Ak by teraz Británia získala rovnakú dohodu s EÚ ako má Švajčiarsko, museli by Briti časť svojho finančného sektora presťahovať na kontinent alebo do Írska,“ povedal.

    Švajčiarski finanční sprostredkovatelia môžu viesť obchody v EÚ len s pomocou pobočiek v EÚ. Kvôli tomu prichádza Švajčiarsko o pracovné miesta, o vytváranú hodnotu aj o daňové príjmy, „upozornila už v roku 2009 švajčiarska vláda.

    Ďalší kameň úrazu pre priaznivcov brexitu je imigrácia. Mnohí chcú ukončiť voľný pohyb osôb, jednu zo základných slobôd EÚ, a nenechávať si od Bruselu predpisovať, kto smie pricestovať a kto nie. Háčik je ale podľa Dixona v tom, že teraz je prakticky nemožné získať plný prístup na vnútorný trh bez prijatia voľného pohybu osôb. „Švajčiari musia súhlasiť s voľným pohybom osôb medzi Švajčiarskom a EÚ. To rozhodne nezodpovedá predstavám euroskeptikov v Británii,“ povedal.

    Ďalej vychádzajú euroskeptici z toho, že v prípade brexitu by EÚ ponúkla Británii podobnú dohodu, akú s ňou má Švajčiarsko. Švajčiarsko však teraz pôsobí únii veľké bolesti hlavy a nezdá sa pravdepodobné, že EÚ by mala chuť zamaskovať si na rovnaké problémy s Britániou.

    „Okrem toho je tiež v EÚ veľký odpor proti tomu, aby sa s Britániou po jej odchode zaobchádzalo v rukavičkách. EÚ bude veľmi usilovať o to, aby Británia z odchodu nevykĺzla ľahko a neponúkne jej žiadnu výhodnú dohodu, pretože by to mohlo viesť ďalšie štáty EÚ ku vznášania vlastných špeciálnych požiadaviek, čo by viedlo k rozpadu celej únie,“ uviedol Dixon.