Hoci v minulosti umelá inteligencia DeepMind porazila človeka pri hraní doskových hier a vytvorila aplikácie zadarmo s National Health Service, nepomohla internetovému gigantovi zarobiť nejaké peniaze. V stredu startup DeepMind však oznámil, že Google našiel využitie technológií vo svojich obrovských dátových centrách.
Spoločnosť Google teraz používa systém DeepMind ku kontrole veľkých klimatizačných jednotiek, čím sa snaží docieliť energeticky úspornejšie dátové centra. Aktuálne servery spotrebujú neuveriteľné množstvo elektrickej energie.
Systém DeepMind navrhol, že je nevyhnutné vyvinúť klimatizačnú jednotku reagujúc na zmenu teploty dátového centra, pretože tu teplota kolíše v závislosti od dopytu po službách. Dopyt po YouTube, Google Maps či Gmail stúpa a klesá. A tým by mohli byť chladiace jednotky v dátových centrách o 40% účinnejšie, čím by sa v konečnom dôsledku znížila spotreba elektriny o 15%.
Technológia DeepMind bola najprv nasadená v menších dátových centrách, ale Google plánuje jej zavedenie do ďalších 15 dátových centier do konca tohto roka. A to by mohlo viesť k masívnym úsporám spotreby elektrickej energie.
Mustafa Süleyman, spoluzakladateľ Startup DeepMind, nebol schopný povedať, koľko peňazí Google ušetrí za elektrinu, ale podotkol, že suma by sa mohla vyšplhať na desiatky až stovky miliónov dolárov. V roku 2011 dátové centrá spoločnosti Google údajne využila 0,01% svetovej elektrickej energie.
Startup DeepMind bude mať aj ďalšie využitie pre spoločnosť Google. A nakoniec sa ukazuje, že išlo o zaujímavú akvizíciu, ktorá by mohla priniesť do kasy oveľa viac ako 500 miliónov dolárov.