Podľa najnovších správ hrozí väzenie asi 60 elitným ruským vojakom, ktorí odmietli byť nasadení do bojov na ukrajinskom území. Nejedná sa však o prvý prípad porušenia príkazu narukovať. Veľký podiel na tom má tristný stav zásobovania okupačných vojakov na bojiskách.
Desiatky elitných ruských výsadkárov sa vzbúrili a odmietli bojovať na Ukrajine, informoval server Daily Star. Šesťdesiatim vojakom teraz hrozia vysoké tresty väzenia. Prípad poukazuje na zlú morálku vo vnútri ruskej armády, o ktorej sa od začiatku vojny špekulovalo. Jeden zo zajatých brancov uviedol, že medzi jednotkami panuje hlad spôsobený zlým zásobovaním.
Lákali nacistov na svoje mladé telá, potom ich v lese chladnokrvne popravovali
Veliteľstvo ruskej armády výsadkárov v rámci príprav na inváziu presunulo do Bieloruska, ale po konflikte s vedením ich ihneď stiahlo späť do Pskova. Minister obrany Sergej Šojgu na základňu vyslal jedného zo svojich námestníkov, aby konflikt urovnal. O nezvládnutej situácii informoval ruský opozičný denník Pskovskaja gubernija.
„Väčšina z vojakov je v súčasnej dobe prepustená, ale niektorým hrozí trestné stíhanie,“ dodal.
Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR
Predtým zajatý ruský vojak z Pskova, dvadsaťtriročný Vladimir Safronov, rozprával svojim ukrajinským vyšetrovateľom o problémoch s prídelmi potravín a o tom, ako jeho dôstojníci drancujú civilné obyvateľstvo. „S jedlom je to zlé, neustále s ním šetríme. Niektoré porcie musíme deliť medzi dvoch,“ popísal zložitú situáciu ruských brancov.
Sami velitelia svojich podriadených údajne nabádajú k rabovaniu v civilných domoch. „Videl som civilistov, ktorí sa pred nami schovávali, žijú v neustálom strachu. Bolo mi ich strašne ľúto,“ vyjadril Safronov súcit s Ukrajincami na dobytých územiach.
V Bangladéši odsúdili sto päťdesiat vojakov na smrť za účasť na vzbure
V minulosti médiá informovali o vojakoch, ktorí sa búria proti rozkazom na inváziu. Medzi ne patria napríklad elitné jednotky špeciálnych síl OMON z Chakasie alebo branci z neoficiálneho štátu Južné Osetsko. Mnohí z nich sa pešo vracajú do svojich domovov po tom, čo sa odmietli zúčastniť vojny na Ukrajine.