Článok uverejnený zo zdrojov Univerzitnej nemocnice v Ženeve popisuje, ako jedna osoba nedávno zahynula za absurdných okolností.
Počas výletu loďou sa napila nápoja z plechovky. Na druhý deň ju hospitalizovali a na tretí deň zomrela. Pitva zistila, že príčinou smrti bola akútna leptospiróza spôsobená plechovkou, z ktorej na lodi pila.
Rozbor plechoviek potvrdil, že boli infikované potkaním močom. Neumytá vrchná časť plechovky bola kontaminovaná suchým potkaním močom, ktorý obsahuje toxické a smrteľné látky, vrátane leptospiry, ktorá spôsobuje leptospirózu.
Nápoje v plechovkách a iné potraviny sa skladujú v skladoch, ktoré sú často zaplienené hlodavcami a dopravené k predajcom bez akéhokoľvek čistenia.
Preto, rada znie: Vždy keď nakúpite plechovky, umyte pozorne vrchnú časť čistiacim prostriedkom a vodou predtým, ako ich dáte do chladničky.
Podľa štúdie, ktorú robila španielska organizácia INEMTO, sú vraj vrchné časti plechoviek viac infikované ako verejné toalety.
Takýmto spôsobom, samozrejme, hrozí aj salmonelóza.
Kambodžskému exportu potkanieho mäsa sa darí, vo Vietname je lahôdkou
Čo je leptospiróza
Leptospiróza je choroba prenášaná potkanmi na ľudí. Potkany sú celoživotnými nosičmi leptospirózy, pretože fyzicky sú veľmi blízke ľuďom. Leptospiróza je žltačkové ochorenie a prenáša sa močom potkanov. Spôsobuje okrem poškodenia pečene aj potraty. Dvadsať percent z populácie potkanov je ich nosičmi.
Laici vedia, že okrem potkanov existujú aj krysy, ktoré si často pestujeme doma ako milé zvieratká. Nehrozia nám z nich takéto choroby? Podľa veterinárneho lekára MVDr. Petra Pavlíka, krysa je síce tiež potkan, ale trochu iný. Krysy, ktoré si kupujeme v obchode, nie sú prenášačmi chorôb.
Na vysvetlenie je možno dobré vedieť, že krysa je vlastne potkan čierny a potkan je potkan obyčajný. Krysy sú o niečo menšie a žijú v suchšom prostredí. Žijú na povalách alebo lodiach. Žijú najmä na južnom Slovensku pri Dunaji. Aj keď sa zdá, že sú menej nebezpečné, nie je to tak. Práve potkan čierny, čiže krysa, bol neslávne známy morový potkan. Prenášal totiž morové epidémie. Z histórie je známe, že prenos infekčných ochorení má na svedomí viac ľudských životov ako všetky vojny dohromady.
(uj)