Raz ročne sa v juhočínskom meste Jü-lin zídu milovníci najlepšieho priateľa človeka. Necenia si však jeho spoločnosti, ale jeho mäso. Sviatok psieho mäsa trvá 10 dní a je počas neho skonzumovaných až 15 tisíc psov. Akcia vyvoláva odpor nielen u aktivistov vo svete, ale aj v samotnej Číne.
Podľa niektorých tradícia, podľa iných barbarstvo. Každoročný sviatok psieho mäsa budí vášne už niekoľko rokov. Trh so psím mäsom v Číne pomaly upadá a sviatok v Jü-Linu je pre veľa psích fariem dobrou príležitosťou, ako si prísť na veľké peniaze. Tohtoročnému ročníku však predchádzal rad podujatí aktivistov, ktorí sa všetkými možnými pokusmi snažili farmám zabrániť v účasti.
Odporcovia festivalu tvrdia, že farmy držia psov v často úplne príšerných podmienkach. Zvieratá sa prepravujú v malých kovových klietkach, držané v miestnostiach plnej krvi a výkalov ktoré zabíjanú železnou tyčou.
Na začiatku festivalu sa aktivistom podarilo zachrániť cca 135 psov z psích fariem na predmestiach Jü-Linu. Podmienky, v ktorých boli štvornohý držaní, natočili ochranári z organizácie Humane society International (HSI) na mobilný telefón. Psy boli prevezení do útulkov, kde sa im dostalo patričnej starostlivosti.
R/haixiaba.com/youtubeR/haixiaba.com/youtubeR/haixiaba.com/youtubeR/haixiaba.com/youtubeRad psov, ktorí skončia na tanieri, pochádzajú z ulice, aktivisti sa ale domnievajú, že existuje aj veľa fariem, ktoré si zaobstarávajú kradnuté psy. Samotný predaj psieho mäsa nie je v Číne ilegálny, aktivisti sa však snažia upozorniť, že predaj mäsa na festivale odporuje čínskym hygienickým normám.
Zástancovia jedenia psov kontrujú tým, že pojedanie psov je stará čínska tradícia. Ich mäso vraj pomáha telu zvládnuť náročne horúčavy, ktorá v týchto dňoch na juhu Číny panuje. Festival má vraj osláviť letný slnovrat, podľa aktivistov ide ale o udalosť umelo vytvorenú psími farmami, aby si zvýšili odbyt. Premiéru mal festival v roku 2009.
Čínske úrady sú si vedomé aj negatívneho obrazu vo svete, petíciu proti festivale podpísalo už niekoľko miliónov ľudí. Postupne sa k medzinárodnému odporu pridáva stále viac a viac Číňanov. Za Maovej kultúrnej revolúcie bol chov psov a mačiek ako domácich maznáčikov zakázaný. Neskôr bol zákaz zrušený a s rastúcou úrovňou strednej triedy sa zvyšuje aj počet psov a mačiek. Čoby domácich maznáčikov je teraz registrovaných až 62 miliónov psov.