Záhada potopenej ponorky USS Scorpion

2239

21. mája roku 1968 zachytila ​​komunikačná stanica amerického námorníctva v Grécku správu od ponorky USS Scorpion. Nukleárna ponorka triedy Skipjack, ktorá bola na ceste domov z bežnej hliadkovej plavby v Stredozemnom mori oznamovala, že sa nachádza 250 míľ od Azorských ostrovov a predpokladá návrat na základňu v Norfolku 27. mája. Od tej doby už o ponorke nikto nepočul.

O sedem dní neskôr do Norfolku Scorpion nedorazil. Námorníctvo označilo ponorku za nezvestnú, pravdepodobne stratenú. Vrak ponorky bol objavený v októbri. Na palube bolo 99 členov posádky. Pochopiteľne nikto neprežil.

Otázka je, čo sa vlastne sa Scorpion stalo. Ponorky triedy Skipjack boli považované za veľmi dobré, dokonca to boli najrýchlejšie jadrové ponorky US Navy. Mali dobrú manévrovateľnosť a boli vyzbrojené 21 torpédami. V službe bola 9 rokov bez akéhokoľvek problému. Dokonca sa jej podaril husársky kúsok, keď nafilmovala skrz periskop odpálenie sovietskej balistickej rakety.

Ponorka mala v roku 1967 prejsť kompletnou údržbou a modernizáciou. Tá ale neprebehla a namiesto toho boli vykonané len najnutnejšie opravy. Zrejme tam niekde bolo zasiate semienko, z ktorého neskôr vyrástol obrovský problém. Ostatne o tom hovorí aj jedna z hlavných teórií skazy Scorpion.

CIA sa pokúsila tajne z mora vytiahnuť sovietsku ponorku

Na opravách sa ako vždy šetrilo, rozpočty boli napäté, a tak sa mnoho opráv nevykonalo vôbec alebo len provizórne. To u ponorky môže viesť ku katastrofe. Zástancovia tejto verzie sú dokonca presvedčení, že už pred odplávaním Scorpion sa na najvyšších miestach vedelo, že hrozí nehoda, ale nikto nič neurobil. To sa zdá trochu pritiahnuté za vlasy, predsa len poslať na more jadrovú ponorku s tým, že má vážne štrukturálne alebo technické problémy, by bolo ohromné ​​riziko a hazard s ľudskými životmi. Skôr to bolo tak, že problémy neboli považované za závažné.

Hovorilo sa tiež o tom, že Scorpion torpédovala sovietska ponorka. Dva mesiace pred potopením Scorpion záhadne zmizla sovietska ponorka K-129 a mnohí začali tieto dve udalosti spájať. K-129 mohla byť potopená inou americkú ponorkou a Scorpion bol potopený ako sovietska odveta. Scorpion mal sledovať sovietske vojnovej lode v oblasti, čo tiež rozhodne nie je bezproblémová úloha. Dodnes však nebol nájdený jediný dôkaz, ktorý by túto verziu podporoval.

Na palube zrejme došlo k explózii batérie, ktorá sama o sebe mohla ponorku zničiť. Mohlo dôjsť aj k nečakanému výbuchu torpéda, ako sa to stalo na ponorke Kursk. To je dodnes brané ako najpravdepodobnejšia verzia. Teóriu výbuchu torpéda poukazovala skutočnosť, že ponorka pred potopením zmenila kurz o 180 stupňov. Takýto manéver sa používa práve pri odpálení torpéda, jedná sa o tzv. Horúci štart.

Napriek tomu je dodnes potopenie Scorpion naďalej považované za neobjasnené a špekulácií na túto tému je aj naďalej veľa.

Brutálna vražda! Majiteľ ponorky švédsku novinárku dobodal a rozrezal, tvrdí obžaloba