Tridsaťročná Monika P. (†30) bola na konci apríla nájdená bez známok života vo svojom byte v Bratislave. Príčinu jej smrti polícia zatiaľ nezverejnila, nedá sa však vylúčiť cudzie zavinenie. Monika pracovala niekoľko rokov pre slovenského politika a europoslanca Milana Uhrika (37). Ten do minulého roku pôsobil v krajne pravicovej politickej partaji Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Strana pod vedením Mariana Kotlebu, súdom uznaného extrémistu, sa v roku 2018 na sociálnych sieťach ostro vyjadrovala k zabitiu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. A práve vtedajšiu správu sociálnych sietí strany, a prípadne aj problematické výroky, mala podľa Denníka N na starosti zosnulá Monika P.
Slovenský Europoslanec Milan Uhrik (37) na konci apríla na svojich sociálnych sieťach informoval o smrti svojej dlhoročnej asistentky Moniky P. (†30). „Včera nás náhle, v mladom veku, opustila naša dlhoročná kolegyňa a dobrá kamarátka Monika. Kto ste ju poznali, venujte jej, prosím, modlitbu a aspoň tichú spomienku,“ napísal politik. Jeho asistentka pre neho pracovala niekoľko rokov. Podľa informácií bola nájdená bez známok života v kúpeľni svojho bratislavského bytu.
Slovenská polícia doteraz neuviedla, čo bolo príčinou Monikinej smrti, nemožno však vylúčiť cudzie zavinenie. Denník Topky.sk v spojitosti so ženinou smrťou upozornil aj na jej predchádzajúcu kariéru. S Monikou P. je totiž spätý škandál z roku 2018, kedy ešte pôsobila v neslávne známej slovenskej ultrapravicovej politickej partaji Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Začiatkom toho roku, 21. februára 2018, bol spolu so svojou priateľkou Martinou Kušnírovou vo svojom dome vo Veľkej Mači pri Trnave zastrelený investigatívny novinár Ján Kuciak.
Asistentka sa ostro vyjadrovala k smrti Jána Kuciaka
Podľa vyšetrovateľov bol ich vrahom Miroslav Marček, ktorý na súde svoju vinu priznal a súhlasil s trestom odňatia slobody v trvaní 23 rokov. Podľa kriminalistov išlo o úkladnú vraždu, ktorú si na objednávku mal zaistiť slovenský podnikateľ Marian Kočner, o ktorom Kuciak v minulosti písal. Vraždu mala sprostredkovať Alena Zs., ktorá si aktuálne za podiel na inej vražde odpykáva 21-ročný trest. Kočner bol za falšovanie zmeniek odsúdený na 19 rokov.
Vražda novinárov otriasla celým Slovenskom. Našli sa ale aj takí, ktorí Kuciakovu smrť zľahčovali. Napríklad niektorí členovia už spomínanej krajne pravicovej politickej partaje Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Práve v tej pôsobila aj zosnulá Monika P. Podľa zistení novinára Jána Benčíka zo slovenského Denníka N bola v čase Kuciakovej vraždy Monika správkyňou sociálnych sietí strany a k vražde sa tu veľmi ostro vyjadrovala.
Každý novinár je nájomný žoldnier, písala Monika P.
„V podstate bol popravený medzinárodný zločinec, ktorý sa nabúral do osobných údajov, mailov a osobných bankových účtov, ktoré sú chránené zákonom. Pochopte, že Kuciak bol len biely kôň sorossoidných rozvratných fondov,“ napísala vtedy na sociálne siete strany Monika P. Jednalo sa však vraj o jej osobný názor, nie o postoj celej strany.
Ďalej Monika P. uvádzala, že Kuciak údajne spolupracoval s americkou CIA a cieľom jeho novinárskej práce bolo dehonestovať vybrané slovenské osoby a podnikateľov. „Každý novinár je nájomný žoldnier, zamestnaný v imperialistických vydavateľstvách, ktorý slúži záujmom imperialistických chlebodarcov, ktorí ho vlastnia, a k dehonestácii,“ písala.
Českej spojke Jána Kuciaka zobrali mobil. Polícia chce prelomiť heslá
Dôsledky vyvodené neboli a Monika P. pre politika pracovala aj naďalej
Lenže príspevky boli po vlne kritiky z oficiálnych sociálnych sietí Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko zmazané. Slovenský novinár Ján Benčík vo svojom texte z roku 2018 tiež doplnil, že vtedajší podpredseda strany a posledný zamestnávateľ zosnulej Moniky Milan Uhrik vtedy verejnosti klamal. Celá stránka partaje bola totiž zmazaná a Uhrik sa ako vtedajší podpredseda strany dušoval, že na stránku nemá dosah a nemôže so zrušením stránky na sociálnych sieťach čokoľvek urobiť.
Na Kotlebov príkaz museli divadelníci počas hry ukončiť predstavenie
Údajne tiež sľúbil, že zo vzniknutého problémy budú vyvodené dôsledky. Lenže neboli. Monika P. sa za svoje domnienky, prezentované ako názor celej strany, nikdy neospravedlnila a v strane ďalej pôsobila až do roku 2021, než Uhrik Kotlebovcov opustil. Politik vlani vstúpil do hnutia Republika, kde mu Monika P. až do svojej smrti na konci tohtoročného apríla robila asistentku.