Zakladateľ WikiLeaks chce bojovať proti vydaniu na trestné stíhanie do Švédska

353

Assangea zatkli na základe európskeho zatykača vydaného v škandinávskej krajine. Tamojšie úrady ho chcú vypočuť v súvislosti s obvineniami zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. Tridsaťdeväťročný Austrálčan sa podľa vlastných slov nedopustil žiadnych trestných činov.
Hovorca WikiLeaks Kristinn Hrafnsson konštatoval, že zatknutie Assangea je útokom na slobodu médií a nezabráni zverejňovaniu tajných materiálov.
Assangea sa na londýnskom súde opýtali, či rozumie tomu, že môže súhlasiť so svojím vydaním do Švédska, kde má byť trestne stíhaný v súvislosti so sexuálne motivovanými skutkami. Zatknutý Austrálčan odpovedal, že rozumie, ale nesúhlasí.
Spoločnosť Visa medzitým stopla všetky platby pre WikiLeaks až do prešetrenia obchodných aktivít organizácie. Toto rozhodnutie je tvrdým úderom pre subjekt, ktorý funguje vďaka online príspevkom.
WikiLeaks, ktorá začala pred niekoľkými dňami zverejňovať dôverné depeše amerických diplomatov, už predtým prišla o možnosť vyžívať služby spoločnosti PayPal. Krok spoločnosti Visa znamená, že WikiLeaks má o ďalší zdroj príjmov menej.
V pondelok švajčiarske úrady znemožnili Assangeovi využívať jeho nový bankový účet.
Manévrovací priestor webovej stránky WikiLeaks sa každým dňom zmenšuje. Stáva sa terčom hackerských útokov, zneprístupňujú ju poskytovatelia internetových služieb a jej prevádzkovateľom hrozí trestné stíhanie v Spojených štátoch, keďže podľa tamojších úradov zverejňovanie citlivých depeší ohrozuje národnú bezpečnosť a diplomatické aktivity po celom svete.
Zásahy proti WikiLeaks boli čiastočne úspešné. Stránka nezverejňuje nové dokumenty, hoci správy o nich sa naďalej objavujú v novinách New York Times a Guardian – tieto dva denníky v predstihu dostali prístup k zverejňovaným materiálom.