Niekoľko tovární muselo zastaviť výrobu a o prácu tak prišlo veľa ľudí. Jeden z nich teraz slávneho propagátora kvalitného jedla žaluje.
Päťdesiatosem ročný Bruce Smith ešte pred niekoľkými mesiacmi pracoval v americkej spoločnosti Beef Products, ktorá sa okrem iného zameriava aj na výrobu tzv separátora, teda odrezkov z hovädzieho mäsa, ktoré sa následne používajú ako prísada pri výrobe hamburgerov.
Do pochybnej kvality tohto produktu sa následne pustil Jamie Oliver, ktorý ho označil za ružový sliz a jeho krátke televízne vysielanie zapríčinilo, že Smith spolu s viac ako ôsmimi stovkami zamestnancov prišiel o prácu.
Zavrieť museli tri mäsokombináty.
Smith sa však ako jeden z mála nezmieril s vyhadzovom a rozhodol sa Olivera žalovať. Po známom kuchárovi požaduje kompenzáciu vo výške 70 tisíc dolárov za to, že dostal padáka len kvôli jednému neférovému výroku v televízii, ako píše britský server BBC.
Vyhodený zamestnanec mäsokombináte nezostal len u obvinenia Olivera. Spolu s ním žaluje aj televíznu stanicu ABC News a známu blogerka Bettinu Siegelová. Tí podľa neho rozpútali nezmyselnú kampaň, ktorá „upozorňovala na nepravdivé zdravotné riziká spojené s produkciou odrezkov z hovädzieho mäsa“.
Spoločnosť vraj prišla o miliardu dolárov
Siegelová sa na svojom blogu žalobe bráni. „Nikde v americkej ústave sa nepíše nič, čo by akýmkoľvek spôsobom schválilo cenzúru pri vyjadrovaní vlastného názoru. O tú tu totiž ide predovšetkým,“ hnevá sa Siegelová a dodáva, že svoje práva bude rozhodne brániť.
Náhradu škody spôsobenú uzavretím niekoľkých svojich mäsokombinátov požaduje aj samotná spoločnosť Beef Products, ktorá podala žalobu na televíznu stanicu ABC News. Tá má spoločnosti vyplatiť ušlú škodu, ktorá sa pohybuje okolo jednej miliardy dolárov. Právnici televízie sa k prípadu odmietajú vyjadrovať, rovnako tak ako Jamie Oliver.
Aféru okolo ružového slizu odštartoval relácia Jamieho Olivera odvysielaný na jeseň roku 2011. Oliver v ňom ukazoval, ako sú burgery doplňované mäsom, ktoré predtým bolo používané na žrádlo pre psov a ľudia ho môžu jesť len potom, čo ho upravia chemikálie.
V USA sa separát v snahe znižovať náklady pridáva do fašírok a ďalších hovädzích produktov asi 20 rokov. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva je bezpečný. Bol zistený v 70 percentách mletého hovädzieho predávaného v amerických obchodoch.
Ministerstvo poľnohospodárstva však po prepuknutí kauzy povolilo všetkým americkým školám, aby ružový sliz prestali používať. K bojkotu sa následne pripojili aj samoobsluhy a bufety rýchleho občerstvenia.