„Musím s ťažkým srdcom oznámiť, že Spojené štáty nemôžu v súčasnej podobe dohodu podpísať,“ povedal podľa servera PC World napríklad vedúci americkej delegácie Terry Kramer krátko potom, čo bol konečný návrh schválený väčšinou ostatných národov.
To znamená, že závery vyplývajúce z tohto návrhu môžu štáty prijať na vlastnú päsť, ale nemôžu ich uplatňovať na štáty, ktoré ho neprijali. Česká republika dohodu tiež odmietla podpísať. Rovnako tak sa na odmietnutie pripojila Kanada a niektoré štáty EÚ, napríklad Nemecko.
Cez 190 krajín jednalo o zmenách v Medzinárodnom telekomunikačnom poriadku od začiatku decembra. Západné štáty odmietli pristúpiť na zmeny, ktoré by mohli obmedziť slobodu internetu napríklad tým, že by správa internetu bola prenesená na jednotlivé vlády alebo nimi riadené organizácie.
Jedným z hlavných bodov sporu bol aj súboj o to, či má byť internet braný ako súčasť zmluvy, ktorá sa zaoberá technickými záležitosťami, ako je prepojenie medzinárodných telefónnych hovorov. Mohlo by to totiž viesť k obmedzovaniu slobody prejavu a zmene súčasného statusu, kedy je internet riadený zdola a mal by podľa niektorých delegátov byť ovládaný centrálnym systémom.
Blok krajín na čele s Ruskom a Čínou, ktorému sa pridali aj hostiteľskej Spojené arabské emiráty, argumentoval v priebehu rokovaní tým, že internet by mal do zmluvy patriť, pretože prevádzka na internete putuje telekomunikačnou sieťou.
Podľa ČTK hrozí, že ak sa nepodarí dohodnúť žiadny spoločný postup, bude internet v budúcnosti v rôznych častiach sveta fungovať rozdielne. Na toto riziko upozorňovali predovšetkým zástupcovia tých krajín, ktoré navrhovali väčšiu kontrolu nad internetom. Svojim spôsobom však už rôzne internety dávno existujú. Cenzurovaný internet v Číne alebo v Rusku je z pohľadu užívateľa úplne iný
„V budúcnosti sa možno dočkáme aj značne roztriešteného internetu,“ povedal agentúre Reuters Andrej Muchanov z ruského ministerstva spojov a masovej komunikácie. „To by bolo nepriaznivé pre všetkých a ja dúfam, že naši americkí a európski kolegovia k tomu zaujmú konštruktívny postoj,“ doplnil ruský delegát.