Slovenský najvyšší súd v utorok prerokuje odvolanie proti verdiktu nižšieho súdu, ktorý v tri roky starom prípade vraždy novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27) vlani oslobodil dvoch obžalovaných a uznal vinným údajného vrahovho pomocníka. Ďalšie dvaja muži, vrátane vraha spomínanej dvojice zavraždených Miroslava Marčeka, predtým priznali vinu a boli v samostatných procesoch právoplatne potrestaní dlhoročným väzením.

Prokuratúra predložila nové dôkazy, ktorými chce najmä zvrátiť oslobodzujúci verdikt nad Kočnerom a Alenou Zs. Medzi nimi sú chytré hodinky, ktoré mali zaznamenať pulz obžalovanej Aleny Zs. Hodinky podľa informácií zaznamenali vysoký tep a to až 161 úderov za minútu a to bezprostredne potom, čo mala komunikovať so Zoltánom A. Obžalovaná Alena Zs. však tvrdí, že hodinky nepoužívala ona, ale jej dcéra. Takisto má byť medzi dôkazmi USB zo zozbieranými informáciami o Jánovi Kuciakovi. Znovu boli medzi dôkazmi zaradené správy medzi Kočnerom a Alenou Sz., Ktoré si vymieňali na aplikáciu Threema. Správy už figurovali medzi dôkazmi na Špecializovanom súde, ktorý sa priklonil k doslovnému výkladu správ.

Boss slovenskej mafie Černák sa priznal ku 14 vraždám, ale trest nedostal

Podľa prokurátora sa však jednalo o šifry, čo mieni podporovať znaleckým posudkom. V komunikácii sa napríklad objavilo slovo 50, symbol smrtky či anglické slovo soon. Podľa informácií spravodajského webu zprávy.aktualne.cz mal Kočner deň po vražde Kuciaka vybrať z účtu 50 tisíc euro. Analytici podľa informácií tvnoviny.sk uviedli, že dvojica používala špecifický jazyk, čím šifrovali svoje správy tak, aby im nikto iný neporozumel. Napríklad, ak sa v komunikácii objavilo slovo zuby, dvojica tým neodkazovala k pravému zmysle slova. Podľa nich sa za slovom skrývali okolnosti vraždy Kuciaka a jeho partnerky! Znalecký posudok ohľadom správ získaných z aplikácie Threema bol vypracovaný na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Znalci sa tiež mali vyjadriť aj k webovým stránkam, ktoré Kočner a Alena Zs. navštevovali.

Mafiánskeho bossa pustili na slobodu zomrieť. Pustili ho len pred 10 dňami

Podnikateľ Marian Kočner na súdne pojednávanie prišiel vo väzenskom mundúre a, rovnako tak ako Tomáša Sz., ho strážia troch príslušníci väzenskej a justičnej stráže v kuklách. Počas rokovania ako Kočner, tak Tomáš Sz. sa pozerajú pred seba. Podľa informácií spravodajského webu sme.sk asi tak desať metrov od nich sedia rodičia zavraždenej dvojice. Alena Zs. sa prerokúvania prípadu nezúčastní. Požiadala, aby sa pojednávanie konalo bez jej prítomnosti.

Kým Kočner prišiel bez pút, Tomáš Sz. sa dostavil v civilnom oblečení s putami na rukách. „Bude sa jednať niekoľko hodín a nebolo by fér, aby sa obžalovaný cítil nekomfortne,“ požiadal o odobranie pút policajnú eskortu predseda senátu Peter Paluda podľa informácií webu plus.noviny.sk.

KDE JE PRAVDA? Andruskó odsúdený za podiel na vražde Kuciaka (†27) píše z väzenia: „prekrútili mojej výpovede a vyhrážali sa mi smrťou!“

Špecializovaný trestný súd zbavil vlani podnikateľa Mariana Kočnera obžaloby z objednania vraždy Kuciaka a oslobodil aj Alenu Zs., Ktoré podľa žalobcu zločin sprostredkovala. Súd prvej inštancie uznal vinným Tomáša Sz., Ktorý svojmu bratrancovi Marčekom podľa obžaloby pomáhal nielen pri vražde novinára, pri ktorej bola zavraždená aj Kušnírová, ale tiež pri lúpežnej vražde jedného podnikateľa. Rozsudky nad spomínanou trojicou nie sú právoplatné a o ďalšom postupe rozhodne trestný senát najvyššieho súdu.

Najvyšší súd môže napríklad potvrdiť spomínané rozhodnutie súdu prvej inštancie. Podľa zákona ale nesmie sám uznať Kočnera alebo Alenu Zs. vinnými, a to z dôvodu, že ich z obžaloby oslobodil nižší súd. Tomu by však najvyšší súd obžalobu mohol vrátiť na nové prejednanie.

Čo stálo za nečakaným prevozom bývalého šéfa polície Lučanského (†51) ?

Kočner si v súčasnosti odpykáva dlhoročný trest za falšovanie zmeniek. Alenu Zs. zase vlani v decembri špecializovaný trestný súd uznal vinnou zo sprostredkovania inej vraždy a vymeral jej trest 21 rokov väzenia, tento rozsudok ale nie je právoplatný.

Mafiánskeho bossa prezývaného Profesor z Camorry našli mŕtveho v cele!

V prípadu Kuciakovej vraždy okrem Marčeka skôr priznal vinu aj sprostredkovateľ zločinu Zoltán Andruško, ktorý pri vyšetrovaní spolupracoval s políciou a nakoniec vyviazol s trestom 15 rokov väzenia. Marček dostal 25 rokov.