Zbabrané atentáty na Micka Jaggera, Andyho Warhola, Fidela Castra a niekoľkých prezidentov

Zoznámte sa s atentátmi, ktoré boli zbabrané, bizarné, niekedy skoro smiešne alebo sa vôbec neuskutočnili, hoci boli naplánované.

2496

Muž, ktorý inšpiroval al-Kajdu (pokus o atentát na Nixona) 

Možno odtiaľ vzala plány na 11. septembra al-Kájda: Samuel Byck bol nezamestnaný obchodný cestujúci, ktorý sa v roku 1974 rozhodol, že zabije prezidenta Richarda Nixona lietadlom. Plán bol jednoduchý a naozaj pripomína 11. septembra.
Chcel uniesť dopravné lietadlo z letiska v Baltimore a prinútiť posádku, aby s ním narazila do Bieleho domu. Ale zbabral to, pretože ešte na zemi zastrelil jedného pilota, zatiaľ čo druhého ťažko zranil. To potom, čo mu oznámili, že nemôžu štartovať ani pohybovať, pretože sú kolesá zatiaľ založená kláty. Potom vyzval náhodne vybraného cestujúceho, nech pilotuje. Ten to nevedel, takže lietadlo stálo stále na mieste. Nakoniec policajti na lietadlo zaútočili a únosca zasiahli. Spáchal potom samovraždu.

Samuel Byck a prezident Richard Nixon

Explozívna čokoláda (pokus o atentát na Churchilla)

Nemci sa pokúsili zabiť Winstona Churchilla pre neho veľmi nepravdepodobnú látkou: namiesto toho, aby mu otrávili šampanské alebo brandy, chceli mu podstrčiť výbušnú čokoládu. Vyplýva to z dokumentov zverejnených tento rok v lete. Všetko nasvedčuje tomu, že Nemci chceli prostredníctvom svojich ľudí do jedálne bunkra, kde Churchill v Londýne úradoval, umiestniť tabuľky pochúťky, ktorá sa mala volať „Petrova čokoláda“.
V jedálni boli na táckach rôzne maškrty, medzi ktorými Churchill lovil podľa momentálnej chuti. Lenže v tomto prípade bola pod slabou šupkou čokolády výbušnina a všetko bolo zabalené do luxusne vyzerajúceho čiernozlatého obalu. Briti sa o plánoch nacistov údajne dozvedeli od svojich agentov v Nemecku.

Winston Churchill

Smrť pri čistení zubov (plánovaný atentát na Lumumba)

Patrice Lumumba, ľavicový vodca nového samostatného Konga, vadil Amerike natoľko, že sa ho agenti pokúsili zabiť jeho vlastnú zubnou pastou. Alebo jedlom, to už bolo jedno.
Plán bol jednoduchý, hlavné bolo dopraviť nákazlivé látky do niečoho, čo Lumumba strčí do úst. Medzi kandidátmi boli tularémia čiže zajačie choroba, brucelóza, tuberkulóza, antrax, pravé kiahne a venezuelská konská encefalitída. Ale nepodarilo sa, pretože nikto sa nedostal k vodcovi Konga dostatočne blízko.

Motorkári na mori (pokus o atentát na Micka Jaggera)

Toto je klasický príklad zbabraného atentátu. Figuruje v ňom Mick Jagger, áno, ten z Rolling Stones. Mal byť údajne obeťou. Zabiť ho, opäť údajne, chceli členovia motorkárskeho gangu Hells Angels, pretože rocker ich obvinil, že zavraždili fanúšika na jeho koncerte v Kalifornii, kde boli najatí ako poriadková služba.
Motorkárom sa to nepáčilo a zareagovali po svojom. K atentátu malo dôjsť v Jaggerovom dome na Long Islande neďaleko New Yorku. Plán bol jednoduchý, útočníci doplávajú loďou k pláži pri dome, vylodia sa a odkrágľujú ho. Lenže tragédia sa zvrhla v komédii. Motorkári sa na mori necítili tak dobre ako na asfalte a keď ich loď zasiahla búrka, išli všetci cez palubu a musela ich zachraňovať Pobrežná stráž.

Streľba omylom (atentát na Andyho Warhola)

A toto zbabraný atentát iného druhu. Zahynul pri ňom skoro Andy Warhol. Ťažko ho postrelila jeho známa Valerie Solanasová, ktorá po ňom chcela, aby jej vrátil scenár, čo Warhol nemohol, a ona si to vyložila ako odmietanie.
Vytiahla zbraň, dvakrát síce Warhola minula, ale pri tretej rane ho trafila práve pod tak nešťastným uhlom, že guľka zasiahla ľavé pľúca, slezinu, žalúdok, pečeň, pažerák a nakoniec preletela aj jeho pravou časťou pľúc. Päť lekárov operovalo Warhola päť hodín a bolo to len o vlások. Až neskôr vyšlo najavo, že toto všetko bolo úplne zbytočné, pretože scenár založila Solanasová sama a zabudla na to.

Andy Warhol a Valeria Solanasová

Pasce na fúzatého potápačov (plány na atentát na Fidela Castra)

Bol to krásny atentát, ale nikdy sa nerealizoval, možno len v nejakom prihlúplom thrilleru. CIA ho však kedysi naozaj plánovala. Všetci vedeli, že sa kubánsky vodca Fidel Castro rád potápa v mori. A tak niekoho napadlo, že mu dajú neoprénovou kombinézu, v ktorej budú baktérie nejakých strašných chorôb. Príležitosť by bola: právnik Donovan išiel na Kubu vyjednávať o prepustení zajatcov z neúspešnej invázii v Zátoke svíň a mohol by mu ho darovať. Ale nakoniec z toho zišlo, pretože Donovan dal Castrovi neoperne, ktorý sám kúpil, a bez baktérií.

Smrtiaca mušľa (ďalšie plány na atentát na Fidela Castra)

Castrovho potápanie CIA vôbec nejako fascinovalo, možno v tom boli bondovky. A tak niekoho napadlo, že mu na mieste, kam sa chodia potápať, nastražia mušli, ktorá bude tak veľká a farebná, že určite upúta jeho pozornosť a on ju zdvihne, alebo k nej aspoň pripláve si ju prezrieť. Samozrejme nie preto, aby mal Castro radosť, ale aby bol po smrti. V mušli mala byť výbušnina. Tiež sa pripravovali plány, ako dostať nejaké strašné choroby do jeho akvalung, aby ich pri potápaní vdýchol.

Smrtiaca vreckovka (ďalšie plány na atentát na Castra)

Ešte raz Castro: mal ho taktiež dostať smrtiaca vreckovka. Obyčajnú vreckovku napustenú bacilmi, ktoré by ho zabili. To isté sa pripravovalo pre jeho čaj a kávu. Mala ho tiež otráviť milenka Marita Lorenzová, ktorá dostala od CIA kapsulu s jedom, aby mu ju dala do pitia.
Nepodarilo sa, milenka síce priniesla kapsulu do spálne v krému na tvár, ale kapsule sa stačila rozpustiť a Lorenzová sa Castrovi priznala.

Fidel s Che

Fajčenie škodí zdraviu (a ďalšie plány na atentát na Castra)

Castro vôbec roznecoval fantáziu agentov CIA. Celkom na neho vraj bolo pripravovaných či plánovaných 638 atentátov. Pretože fajčil cigary, mal dostať aj takú, akú si doteraz nikdy nezapálil. Výbušnú cigaru. Malo v nej byť dosť výbušnín, aby Castrovi odtrhli hlavu, aj keď v tomto prípade nešlo o príspevok do kampane „fajčenie môže vážne poškodiť vaše zdravie“.
Nejako to zrejme nevyšlo, tak Američania vymysleli, že by mu mohli podstrčiť cigary skrývajúce bacily či baktérie. Testovali botulin a bol údajne tak nebezpečný, že človek, ktorý by cigaru len priložil k perám, by bol odsúdený na smrť.

Premárnil čas na záchode (atentát na Hitlera)

Zbabraný atentát, o ktorom nevieme so stopercentnou istotou, či sa naozaj stal, alebo či je to len legenda. Píše sa rok 1937, v berlínskom Sportpalastu má za chvíľu hovoriť Adolf Hitler.
Hitler tu rečnil mnohokrát. Za ním čnie nápis Marxizmus musí byť vyhladený.
Atentátnik, ktorým bol údajne člen SS, nastražil výbušninu priamo pod pódiom, na ktorom stál rečnícky pult, odkiaľ mal Hitler predniesť prejav. Všetko bolo pripravené, prišiel aj Hitler – a po prejave zase odišiel. Chýbal len atentátnik, pretože celú dobu strávil na záchode, kde vraj uviezol. Berte, ako to leží a beží: táto epizóda nechýba v žiadnom zozname pokusov pripraviť Hitlera o život.

Došli mu peniaze (ďalšie pokusy o atentát na Hitlera)

Maurice Bavaud bol švajčiarsky študent, ktorý mal napriek svojej mladosti (mal len dvadsaťdva rokov) lepší politický postreh ako väčšina štátnikov tej doby. V októbri 1938 sa vypravil zabiť Hitlera. Najskôr za ním došiel do Berlína, potom na Obersalzberg, kde sa mal Führer nachádzať, ale ten medzitým zase odišiel. Tak za ním išiel do Mníchova, kde ho chcel zastreliť pri oslave výročia puču z roku 1923. Tam už ho síce zazrel, ale Hitler sa pohyboval moc ďaleko.
Pretože už Bavaud nemal peniaze, rozhodol sa vrátiť za hranice a premyslieť ďalšie plány. Bol však chytený kvôli banalite, išiel vo vlaku bez lístka. V jeho kufri boli nájdené rozbušky, mapy, pištole a najrôznejšie informácie o pobyte Hitlera. Bol odovzdaný gestapu a pri výsluchu sa priznal. Mladík, ktorý mohol zmeniť beh sveta, bol popravený v máji 1941.

Výbušný likér (a ešte jeden pokus o atentát na Hitlera)

V marci 1943 mal Hitlera zabiť výbušný likér. Mal sa vracať z návštevy armádnej skupiny Stred v Smolensku a Henning von Tresckow, áno, ten, ktorý mal o rok a pár mesiacov neskôr prsty v operácii Valkýra, pri ktorej Hitler skoro naozaj zahynul, mal pocit, že je vhodný čas.
Do dvoch fliaš likéru Cointreau vložil britskú výbušninu a požiadal jedného muža z Hitlerovho sprievodu, aby ich po pristátí odovzdal ďalšiemu dôstojníkovi. Von Tresckow všetko zdôvodnil tým, že ide o dlh z prehranej stávky. Bohužiaľ, bomba nevybuchla, zrejme kvôli veľmi nízkej teplote v batožinovom priestore. A sprisahanci mali problém: rýchlo získať fľaše od posla, aby ich nedal adresátovi, ktorý o ničom nemal ani tušenie a zrejme by vyvolal poplach. Nakoniec sa im to podarilo a fľaše zamenili za skutočné.

Pohlo sa v ňom srdce (príprava atentátu na JFK)

Stačilo možno málo a John Kennedy by nezahynul v Dallase v roku 1963, mohol totiž zomrieť už o tri roky skôr na Floride. Čerstvo zvolený prezident si s rodinou užíval poslednú bezstarostnú dovolenku pred nástupom do Bieleho domu, ale penzionovaný poštové úradník Richard Paul Pavlick ho zrejme nemal v láske.
A tak naládoval svoje auto dynamitom a jazdil okolo miest, kde sa Kennedyovci vyskytovali. Keď ich konečne zbadal, zabočil autom k nim. Lenže keď bol bližšie, všimol si detí vo vozidle a pohlo sa v ňom srdce, takže si atentát rozmyslel a zase odišiel. Zatknutý bol o niekoľko dní neskôr.

Richard Paul Pavlick

„Nemôžem predniesť tak dlhú reč“ (atentát na Teddyho Roosevelta)

Teddy Roosevelt bol povestný Chlapská prezident USA zo začiatku 20. storočia. Keď mal v roku 1912 volebná reč, dostal príležitosť ukázať, ako sa správa pod paľbou.
Prezident Theodore Roosevelt, asi vedel, aké riziko sa spája s úradom, chopil sa ho po atentáte na prezidenta Williama McKinleyho.
Ako začal hovoriť, trafil ho hostinský John Schrank do pŕs. Roosevelt začal reč slovami: „Dámy a páni, neviem, či ste si to plne uvedomili, ale práve som bol postrelený. Ale zabiť mňa nie je len tak. Guľka mám v tele, takže nemôžem predniesť dlhú reč, ale budem sa snažiť zo všetkých síl .“

Theodore Roosevelt

Netrafíš, dostaneš palíc (atentát na prezidenta Jacksona)

Poučenie z toho, čo sa stalo v roku 1835 uprostred Washingtone, je jediné: keď je atentátnik neschopný, koleduje si o ranu palicou. Presne tak dopadol maliar Richard Lawrence, keď chcel zastreliť prezidenta Andrewa Jacksona, tvrďasa s prezývkou Starý orech. Prvá pištoľ zlyhala, tak Lawrence vytiahol pohotovo druhú. Tá zlyhala taktiež., Jackson nelenil a zbil ho svojou palicou.