Očista čriev a žlčových ciest predstavuje najrýchlejší a najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť mnohých chronických zdravotných problémov.
Nejde o žiadny objav súčasnej medicíny. Naopak! To, že cesta ku zdraviu začína od čriev, hlásal grécky lekár Hippokrates už niekedy v 5. storočí pred n.l. Od neho pochádza i známe poučenie, že „človek sa rodí zdravý a všetky choroby do neho vchádzajú s jedlom“.
Žiadne baktérie ani vírusy nemôžu preniknúť do ideálne zdravého organizmu, lebo sú v ňom rýchle potlačené dokonale fungujúcim imunitným systémom, ktorého významnou súčasťou sú práve črevá. Ak by sme mohli prežiť celý život v ideálnej nenarušenej fyzickej a psychickej kondícii, žili by sme podľa štúdií niektorých vedcov až 800 rokov. Bohužiaľ s pribúdajúcimi rokmi viazne spolupráca našich žliaz a orgánov, vďaka prejedaniu sa a zlého výberu stravy (ale i nadbytku chemických liekov) sa začína zhoršovať najmä činnosť zažívacieho traktu. Otrava organizmu prameniaca zo zlej činnosti žalúdku a čriev vedie k znečisteniu krvi. V cievach sa ukladajú odpadové látky. Najmä anorganický vápnik a cholesterol z nich robia tvrdé a nepriechodné trubice. V kĺboch sa hromadia vápenaté soli. Postupne si tak „zarábame“ na rôzne aterosklerózy, artrózy, infarkty, mozgové príhody, dny a zväčšené prostaty, o rakovine ani nehovoriac.
Voda odnáša neviditeľné hnojisko
Hydrocolon – prístroj na vymývanie čriev nie je na pohľad ničím mimoriadnym. Na lôžku pokojne leží pacientka, u ktorej postáva terapeut – špeciálne školená zdravotná sestra. Sleduje tzv. dvojcestný systém, ktorým je žena pripojená na prístroj a ktorým je do čriev privádzaná čistá voda obohatená o extrakty bylín a odvádzaný ich obsah. Súčasne prevádza jemnú masáž čreva, ktorá zvyšuje účinok výplachu. Procedúra trvá 30-40 minút, je úplne bezbolestná, absolútne hygienická, bez rizika infekcie. A pocity pacienta? Sú vraj dokonca príjemné. V každom prípade však pacienti po absolvovaní procedúry zaznamenávajú značnú úľavu a osvieženie.
Raňajková, doma pečená granola s ovocím, orieškami a goji podávaná s ryžovou kašou
Cez sklenenú trubicu možno vidieť odchádzajúce zbytky črevného obsahu. Niekedy vraj sú to rôzne potraviny, ktoré sme zjedli i pred niekoľkými mesiacmi, desiatky až stovky rôzne veľkých kamienkov alebo i rôzne predmety, ako napr. kúsky gumy, ktoré zo zažívacieho traktu vyšli až po niekoľkých rokoch.
Steny čreva nie sú hladké, ale značne vrásčité, s mnohými záhybmi. To umožňuje, aby sa na nich pri nedostatočnom trávení usadzovali zbytky potravín a vytvárali mäkké porézne kamene alebo akési zátky. Takýchto črevných kameňov o veľkosti od guličiek až po slepačie vajce môžu vzniknúť dokonca i stovky a zaťažiť stenu čreva tak, že brucho sa začne „prelievať“ cez pás. Ešte horšie však je, že v týchto črevných usadeninách sa zabývajú rôzni paraziti, vznikajú vírusové infekcie, plesne, salmonelové baktérie. Tie tu prežívajú celé roky až desaťročia a ú zdrojom toxínov (jedovatých látok), ktoré prostredníctvom miechy a krvi prenikajú do celého tela a vyhľadávajú miesta, ktoré sú na ne citlivé. Môžu to byť nervové zakončenia, kĺbové výstielky i celé nervy. Výsledkom ich dlhodobého pôsobenia sú potom kĺbové problémy, ochorenie chrbtice, chronický reumatizmus, astma, alergia, rôzne obličkové ale i nervové a psychické problémy. A tiež hrozba najväčšia – rakovina hrubého čreva. „Pri mnohých chronických chorobách niet inej cesty, než sa zbaviť týchto ložísk v črevách a žlčových cestách,“ uvádza lekár. „Ochorenie organizmu je len reakcia imunitného systému na ničivé dielo toxínov. Mnoho ľudí už po prvej očistnej kúre tvrdí, že pociťujú ústup bolesti, že sa zbavili zápchy, ktorou trpeli desaťročia, alebo sa im vyčistila pleť od akné, zlepšila koža, pominula únava.“
Salmonelóza – Napriek častému výskytu ju stále podceňujeme
S choroboplodnými zárodkami sa stretávame všade okolo nás, takže ani naša domácnosť nemôže byť výnimkou. Nebezpečné vírusy, baktérie, hubovité organizmy alebo parazity číhajú na vhodnú príležitosť, aby si našli svoju obeť.
Salmonelózy patria k najčastejším alimentárnym nákazám, to znamená, že sa prenášajú iba potravinami, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované. Ide predovšetkým o mäsové výrobky, niektoré druhy údenín, výrobky z vajec, pomazánky, zmrzliny a iné, kde môžu nebezpečné salmonelózy prežívať veľmi dlho.
Aké sú príznaky
Klasická infekcia prebieha pod obrazom gastroenteritídy a prejavuje sa zvyčajne 10 až 48 hodín po požití kontaminovanej stravy. Najčastejšími príznakmi sú bolesti brucha, zvracanie, hnačky a teplota. Ochorenie máva väčšinou mierny priebeh, ale pre vážne choré osoby, starých ľudí alebo malé deti môže byť aj smrteľné. Infekčné choroby totiž častejšie postihujú jedincov s podlomeným zdravím, poruchou imunitného systému, osoby, ktoré nie sú očkované a pod. Preto je veľmi dôležité venovať zvýšenú pozornosť potravinám a ich spracovaniu, pretože len tak môžeme zabrániť kontaminácii potravín infekčnými mikroorganizmami a vzniku nebezpečných chorôb alebo otrave jedlom.
Desať zlatých pravidiel
Ak dodržíme desať pravidiel odporúčaných Svetovou zdravotníckou organizáciou, môžeme pomôcť znížiť nielen výskyt salmonelóz, ale aj ostatných infekcií, ktoré sa v lete prenášajú prostredníctvom potravín:
1. Vyberať pri nákupoch také potraviny, ktoré sú po technologickom spracovaní zdravotne neškodné.
2. Zabezpečiť dokonalé prevarenie a prepečenie potravín.
3. Skonzumovať stravu bezprostredne po uvarení.
4. Uchovávať potraviny buď v teplom stave /okolo 60 stupňov/ alebo v studenom /menej než 10 stupňov/ čo najkratší čas.
5. Dôkladne ohrievať už raz uvarenú potravu pred opätovnou konzumáciou.
6. Zabrániť styku medzi surovými a už uvarenými potravinami.
7. Opakovane si umývať ruky pred začatím práce s potravinami, prípravou jedál, pri akomkoľvek prerušení kuchynských prác, a najmä po použití WC.
8. Udržiavať celé kuchynské zariadenie v dokonalej čistote.
9. Chrániť potraviny pred hmyzom, prípadne hlodavcami či inými zvieratami.
10. Na prípravu potravy používať iba pitnú vodu.
Salmonelózy dobre znášajú chlad, spoľahlivo ich ničia až teploty nad 70 stupňov. V teplých dňoch nejedzte vajíčka upravené namäkko, pretože čas varu je príliš krátky a baktérie v strede vajec môžu prežiť. Majonézy alebo krémy konzumujte iba čerstvé. Pri kúpených potravinových výrobkoch dodržujte dátum maximálnej trvanlivosti. Jedlá podozrivé na vzhľad i chuť vyhoďte.
Proti stresu najviac pomôžu vitamíny
Ešte niekoľko rokov bude trvať, kým si zapálime cigaretu, v ktorej budú namiesto nikotínu vitamíny. Ešte dlhšie zrejme potrvá, kým dostaneme na desiatu tak čerstvé jablko, že ho minútu predtým predavač odtrhne zo stromu. Do tej doby, ktorá podľa amerických vedcov nastane už o pár rokov, budeme nútení svoje stravovacie návyky regulovať podľa terajších dostupných možností.
Potrava, ktorú prijímame, by mala obsahovať predovšetkým dostatok živín a energie. Mala by prispievať k ochrane nášho zdravia a tiež pomáhať v prevencii a boji proti najrôznejším chorobám.
Na naše organizmy začínajú stále častejšie útočiť civilizačné choroby. Ich spoločným dôvodom sú práve nesprávne stravovacie návyky. Treba ale povedať, že neexistuje zlá alebo dobrá potravina. Existujú len zlé či dobré stravovacie návyky.
„Najrozmanitejšie stravovacie návyky sledujú odborníci v našej populácii predovšetkým vo vekovej skupine od 20 do 37 rokov. Na jednej strane tu vidíme konzumáciu ovocia a zeleniny, bieleho mäsa a rýb. Na druhej strane je tu široko zastúpená skupina ľudí, ktorí sa stravujú len pomocou rýchleho občerstvenia, fajčia a holdujú alkoholu,“ popisuje lekárka z Centra výživy.
Títo ľudia sa potom podľa nej najčastejšie dostávajú do stresových situácií. „Telo je pripravené na riešenie krátkodobých záťažových epizód, ale dlhodobá záťaž je pre zdravie škodlivá,“ vysvetľuje lekárka. Mladí, ambiciózni ľudia, na ktorých sú kladené veľké nároky, sú preto ohrození zvýšením krvného tlaku a cholesterolu, zníženou obranyschopnosťou a mnohými ďalšími nepríjemnými príznakmi, ako je únava, nepozornosť, nespavosť či bolesť hlavy. „V stresovom období je treba pravidelne doplňovať multivitamíny a multiminerály. Potrebné je doplniť aj B komplex, vitamín C, vápnik, horčík, selén a zinok,“ vraví lekárka. Žiadna potravina totiž sama o sebe neobsahuje všetky vitamíny. Potrebné množstvo vitamínov je preto nutné doplniť pomocou najrôznejších multivitamínových preparátov.
Kto a kedy by mal brať vitamíny
- Pri nadmernej záťaži – manažéri, aktívne žijúci ľudia
- Pri nadmernom fyzickom výkone, pri športovaní
- Seniori majú zvýšenú potrebu organizmu na vitamíny a minerálne látky
- Ľudia živiaci sa jednostrannou stravou /vegetariáni, vegáni/
- Ľudia, ktorí nemajú cez deň čas na jedlo
- Pri redukčných diétach
- Pri nadmernom fajčení a pití
- Pri tehotenstve a kojení