Dopyt po zlatých šperkoch však prudko stúpla vďaka nižším cenám. Oznámilo to vo štvrtok združenie popredných ťažiarov zlata World Gold Council.
Čistý dopyt po žltom kove v štvrťroku medziročne klesla o 12 percent na 856 miliónov ton, teda na najnižšiu úroveň od roku 2009. Nákupy zlata zo strany centrálnych bánk sa znížili takmer o 60 percent. Investori navyše sťahovali svoje peniaze z fondov založených na zlate.
Spotrebiteľský dopyt po zlate, ktorá zahŕňa napríklad šperky a mince, ale vďaka nižším cenám stúpla o viac ako polovicu. V Indii sa tento dopyt zvýšil o 71 percent a v Číne dokonca o 87 percent.
Cena zlata od začiatku tohto roka klesla zhruba o pätinu. V júni sa prepadla až na trojročné minimum okolo 1 180 dolárov za trójsku uncu. V súčasnosti sa zlato predáva za zhruba 1 320 dolárov za uncu. Jeho cena tak zostúpila asi o 600 dolárov z rekordného maxima 1 920,30 dolára zo septembra 2011.
Zlato podobne ako ďalšie komodity v uplynulých rokoch ťažilo z prílivu lacných peňazí, ktorými sa centrálne banky po celom svete snažia podporiť hospodársky rast. Jeho cenu však teraz tlačí nadol očakávania, že americká centrálna banka (Fed) začne v blízkej dobe menovej stimuly obmedzovať.
K poklesu ceny zlata prispieva aj zmiernenie dlhovej krízy v eurozóne.
Zlato sa zvyčajne považuje za bezpečnú investíciu v období ekonomickej neistoty. Spoločnosť ABN Amro v júni predpovedala, že cena zlata sa do konca budúceho roka počíta zníži na 900 dolárov za uncu.