Polícia v Novosibirsku v utorok chytila štyridsaťdvaročného žoldniera z Wagnerovho zoskupenia, ktorý deň po návrate z ukrajinského bojiska v sibírskom meste znásilnil dvojicu školáčok vo veku desiatich a dvanástich rokov.
V posledných mesiacoch ide už o niekoľko zločinov v Rusku, ktorý majú na svedomí navrátilci z radov Wagnerovcov.
Vyšetrovatelia podľa denníka Gazeta uviedli, že muž, niekdajší trestanec, sa k dievčatám priblížil blízko ich školy v Novosibirsku. Pomocou pištole ich potom prinútil k odchodu za neďaleké garáže a tam ich sexuálne napadol.
Dievčatá sa s hrozným útokom zverili rodičom a popísali im, že páchateľ mal na sebe uniformu s lebkou, čo je symbol Wagnerovcov.
Násilník sa v utorok ku všetkému priznal. Súd ho poslal do väzby, kde bude čakať na začatie procesu. Podozrivému hrozí pätnásť až dvadsať rokov väzenia.
Ruskí väzni boli od minulého leta kľúčovým zdrojom bojovníkov pre vojenské operácie Wagnerovcov na východnej Ukrajine. Skupinu trestancov do bojov verbovali výmenou za odpustenie ich trestu, pokiaľ na fronte vydrží aspoň pol roka. Medzi tými, ktorí ponuku prijali, bolo aj množstvo vrahov a násilníkov.
Celkom organizácia naverbovala viac ako štyridsaťtisíc väzňov. Najmenej päťtisíc z nich už je podľa denníka The Guardian na slobode. Ruské médiá v posledných mesiacoch informovali o mnohých prípadoch, keď sa trestanci po návrate do vlasti dopustili krádeží, násilia a ďalších zločinov.
Dvadsaťosemročný žoldnier Ivan Rossomachin tento rok v marci zavraždil seniorku v obci Novyj Burec v Kirovskej oblasti, a to počas svojej dovolenky z ukrajinského frontu. O dva roky skôr ho pritom ruský súd poslal na štrnásť rokov za mreže za vraždu inej dôchodkyne, ktorú chcel okradnúť.
O mesiac neskôr potom ďalší oslobodený Wagnerovec, Georgij Zakajev, v meste Cchinvali v gruzínskom Južnom Osetsku na ulici ubodal mentálne postihnutého tridsaťosemročného muža. Takisto Zakajev vraždil už v minulosti.
Šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin väzňov lákal do svojich služieb aj na prísľub slávnostného pohrebu v rodných mestách a dedinách. Ruské úrady o oslobodených kriminálnikoch hovoria ako o hrdinoch, ktorí bojovali za svoju vlasť, a oceňujú ich medailami. Bežní Rusi ale toto nadšenie nezdieľajú. Na mnohých miestach v krajine sa zdvihol odpor proti tomu, že vrahovia a násilníci sú pochovávaní s poctami.