Po dlhej chorobe zomrel jeden z najznámejších klasikov českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátor a karikaturista mal 75 rokov. Renčín je autorom tisícoviek nezameniteľných kreslených vtipov.
O úmrtí informovala Česká televízia. Smutnú správu potvrdil jeho kolega, karikaturista Jiří Slíva. „Mal som ho veľmi rád. Bol to zvláštny, jemný človek, žiaden krčmový kumpán, utekal radšej do svojho súkromia. Vďaka nemu a Vladimírovi Jiránkovi som ocenil ich literárny prínos českej karikatúre, keď som sám prešiel od vtipov bez slov k tým so slovami, pretože inak sa naša doba vystihne len ťažko,“ zaspomínal Slíva.
Vladimír Renčín sa narodil 6. decembra 1941 v Pečkách, väčšinu života však strávil v Hradci Králové. Vyštudoval ekonomickú školu a chcel byť píšucim novinárom.
Už ako osemnásťročný, sa mohol pýšiť prvou tlačenou kresbou, ktorá mu vyšla v Poľnohospodárskych novinách. Ku kreslenému humoru sa Renčín, ktorý podľa vlastných slov v detstve maľoval a kreslil príšerne, dostával mimovoľne cez literatúru. Ležal stále v knižkách, robil si výpisky, ktoré spestrovali obrázky. Textu ubúdalo, kresieb pribúdalo.
„Nemám príslušné výtvarné vzdelanie, a tak som sa celý umelecký život, či to tak môžem povedať, zaoberal tým, že som sa stále hľadal, hľadal som ako kresliť, ako namaľovať postavu. A do dneška sa hľadám. Pravda, už som sa za tie roky mohol nájsť, ale ako hovorieval Adolf Hoffmeister: Hľadaniu predchádza pád,“ uviedol pred šiestimi rokmi milovník jazzu a vášnivý rybár Renčín.
Po úspechu svojich prvých kresieb sa v roku 1965 stal profesionálnym výtvarníkom. Jeho kresby sa počítajú na tisíce. Inšpiráciu pre nich čerpal zo života, načúval ľuďom okolo seba, čítal knižky, noviny, počúval televíziu.
Renčína preslávila dlhoročná spoluprácou s časopismi Mladý svet, Dikobraz a na Slovensku Roháč, novodobo s Ľudovými novinami, MF DNES a Právom. Pracoval aj pre rad zahraničných periodík, jeho ilustrácie vychádzali napríklad v nemeckých Die Zeit a GEO, v britskom časopise New Scientist alebo americkom Time.
Renčínovy kresby vyšli v zhruba tridsiatich knihách, na desiatkach ďalších kníh sa podieľal ako ilustrátor. Okrem iného je tiež spoluautorom divadelnej hry Najkrajšie vojna a autorom príležitostné radu známok z roku 1995. Za sebou má viac ako stovku samostatných výstav a je držiteľom mnohých ocenení.