Zomrel Miško († 40), na ktorého sa skladal celý národ. Predĺžili ste mu život o 26 rokov

2925

Bola to najväčšia charitatívna kampaň v novodobých dejinách Československa – Konto Míša. Strhla sa po nežnej revolúcii kvôli vtedy desaťročnému Michalovi Budínskému († 40). Vybralo sa 100 miliónov korún, kúpil sa za ne Leksellov gama nôž. Ľudia Michalovi predĺžili život o 26 rokov, teraz jeho blízki oznámili, že tento rok v máji zomrel.

Docela obyčajnému chalanovi z Martina, ktorý robil karate, liezol po stromoch a jazdil na bicykli ako ostatné deti, sa vo vtedajšom Československu na začiatku roku 1989 zmenil život v jedinej sekunde. Nečakané krvácanie do mozgu spôsobilo, že mu čiastočne ochrnula ľavá polovica tela. Príčinou bolo cievne ochorenia, takzvaná arteriovenózna malformácia.

Zachrániť ho mohla jedine operácie, tá sa však u nás nevykonávala. Rokovania s Parížom či Viedňou, kde by ho mohli absolvovať, bolo zložité. U nás zatiaľ ešte stále vládli komunisti … Rodičia a lekári sa pustili do boja. Nevzdal sa ani Michal, rehabilitoval a začal znova chodiť. Bez zákroku ale mohol záchvat udrieť kedykoľvek znovu.

Našťastie prišla zamatová revolúcia a nádejou pre malého chlapca sa stali lekári v Štokholme, ktorí by dokázali v tom čase vykonať šetrný zákrok bez nutnosti operatívne otvoriť Míšovi hlavu. A to za použitia takzvaného Leksellovho gama noža. Bol ale príliš drahý. „Jednalo sa o sumu, za ktorú by bol dom na kľúč,“ povedala po rokoch Michalova matka pre TV Nova. A tak rodičia začali na záchranu syna zháňať peniaze. S pomocou švédskej pobočky Charty 77 sa zrodilo Konto Míša. Príspevky na neho posielal celý národ, od dôchodcov až po školákov. Michal tak nakoniec vo Švédsku liečbu zázračným gama nožom, ktorá vyšla asi na 28-tisíc dolárov (790 000 Kčs, pozn. Red.), Absolvoval.

 Láska  modelárstvo 

Po zákroku začal opäť chodiť do školy a zmaturoval na obchodnej akadémii. Nejaký čas pracoval, ale choroba ho predsa len zo svojich pazúrov úplne nepustila, a tak odišiel do invalidného dôchodku. Ďalej sa ale zaujímal o histórii, a predovšetkým sa venoval svojmu najväčšiemu koníčku modelárstvu.

O boji s chorobou vraj príliš nehovoril. Pre časopis Konta Bariéry Môžeš ale zaspomínal na tienistú stránku popularity: „Spolužiaci na mňa pokrikovali, keď som bol v televízii. Niekto si myslel, že tie vybrané peniaze dostanem ja. „

Boli ale i mimoriadne okamihy. Na Konto Míša sa zišlo viac peňazí, než výkon stál, a tak sa rozhodlo, že sa v zbierke bude pokračovať a skúsi sa dosiahnuť to, že sa Leksellov gama nôž za 100 miliónov korún kúpi pre Nemocnicu Na Homolce. Stalo sa tak v októbri 1992 hlavne vďaka príbehu chorého Michala. Pri otvorení nového oddelenia sa Michal stretol aj s prezidentom Václavom Havlom († 75). Práve jeho prvá žena Olga († 62) svojou autoritou prvej dámy Konto Míša zaštítila.

Tento rok v máji hlavný hrdina Konta Míša zomrel. O jeho smrti v stredu prehovorila Božena Jirků z Nadácie Charty 77 v rozhovore pre webové stránky poisťovne NN. Michal vďaka ľudskej solidarite dostal k dobru štvrť storočia života a nádej na ďalší život dal prostredníctvom darcov tisícom ďalších pacientov.

 Ako ľudia  prispievali 

„Som sama s päťročným synom a nemám peňazí nazvyš, prijmite aspoň túto malú čiastku,“ napísala jedna z darkýň.
„Tieto peniaze som si zarobila na šípkach,“ uviedla seniorka, ktorá poslala 1000 korún.
● Pani L. venovala všetky svoje úspory – 150 tisíc korún, vtedy toľko stálo nové auto. Uviedla, že rodina sa stále dohaduje, nie sú na ňu dobrí a že peniaze dá radšej na Konto Míša, než by sa o ne po jej smrti pobili.
● Žena z Brna darovala 3000 korún, ktoré si usporila na zimný kabát. Vedela, že sa kvôli nádoru zimy nedožije a že Konto Míša potrebuje peniaze viac.

 Po Míšovi prišli  Bariéry 

Konto Míša sa zrodilo v roku 1992 ako prvý charitatívny projekt Nadácie Charty 77 v porevolučnom období u nás. Od roku 1993 v jeho šľapajach pokračuje verejná zbierka Konto Bariéry, ktorú štvrť storočia pravidelne podporuje desaťtisíce darcov. „Konto Míša poznal začiatkom 90. rokov snáď naozaj každý. Míša bol prvý človek u nás, ktorý podstúpil operáciu zázračným Leksellovým gama nožom. Nikdy na Teba, milý Míšo, nezabudneme!“ Napísala Božena Jirků, riaditeľka Konta Bariéry. To dnes pomáha ľuďom s najrôznejšími handicapmi.

 Čo je Leksellov  gama nôž 

Liečba je založená na ožarovaní chorého ložiská v hlave za pomoci presne zacielených gama lúčov. Lekári pritom nemusí pacientovi otvoriť lebku. Šetrne tak možno s jeho pomocou odstrániť nezhubné nádory v mozgu i niektoré zhubné, cievne vývojové anomálie alebo bolesť trojklanného nervu. Pacient môže ísť po zákroku domov. Jedinou nepríjemnosťou je počas výkonu upevnenie rámu na hlavu a štyri injekcie. Úspešnosť liečby je okolo 90 percent.

Leksellov gama nôž v Nemocnici Na Homolce zachránil životy 18 500 ľudí. V roku 2009 bol pôvodný nahradený novým.