Vo veku 90 rokov zomrel poľský filmový režisér a dramatik Andrzej Wajda. Patril k najvýznamnejším predstaviteľom poľskej filmovej školy. Je držiteľom mnohých ocenení, vrátane Oscara, ktorého získal v roku 2000 za celoživotné dielo.
Wajda zomrel v nedeľu večer v Krakove. Hospitalizovaný bol pred niekoľkými dňami a nachádzal sa v kóme. Podľahol dýchacím ťažkostiam. Pochovaný bude na krakovskom cintoríne.
Wajda zomrel v nedeľu večer v Krakove. Hospitalizovaný bol pred niekoľkými dňami a nachádzal sa v kóme. Podľahol dýchacím ťažkostiam. Pochovaný bude na krakovskom cintoríne.
Wajda točil filmy o svojej krajine a duši jej ľudí. Svoje miesto v nich mali veľké dejiny aj zdanlivo bežné a obyčajné osudy.
Andrzej Wajda sa narodil 6. marca 1926 v Suwalkách blízkosti litovských hraníc. Jeho matka učila na ukrajinskej škole, otec sa rovnako ako tisíce ďalších poľských dôstojníkov stal za druhej svetovej vojny obeťou katyňského masakru, spáchaného príslušníkmi stalinskej polície NKVD.
Príbeh otca a Katyň
Príbeh vlastného otca bol pre Wajdu inšpiráciou k natočeniu ceneného snímke Katyň (2007). Vojna však bola témou jeho filmov už oveľa skôr – v 50. rokoch premietol svoje skúsenosti z odboja do snímok Nepozvaní hostia a Kanály aj do slávneho Popol a diamant. Jeho filmy vždy výrazne vyčnievali nad súdobou produkciu, komunistickému režimu boli často nepohodlné. V 80. a 90. rokoch sa dočkali uznania aj Wajdové veľkolepé historické fresky Danton a Pan Tadeáš.
V posledných rokoch nakrútil intímnu drámu Puškvorec (2009) a životopisnú drámu Walesa: človek nádeje (2013) o vodcovi odborového hnutia Solidarita a držiteľovi Nobelovej ceny mieru Lechovi Walesovi. Ten film osobne uviedol na karlovarskom filmovom festivale v roku 2014. Posledným Wajdovým filmom je dráma Powidoki (2016) so známym poľským hercom Boguslawom Lindoum v hlavnej úlohe.