Pokiaľ začne Pchjongjang vykazovať akékoľvek znaky prípravy jadrového útoku, bude „úplne zničený balistickými raketami a delostreleckým bombardovaním“, uviedol v nedeľu podľa agentúry Jonhap nemenovaný armádny činiteľ s tým, že juhokórejský vojenský štáb má pripravený plán na likvidáciu 2,5milionovéj metropoly. Cieľom operácie by sa stala predovšetkým sídla, v ktorých sa údajne skrýva severokórejské vedenie, informovala stanica BBC.
Juhokórejská vláda čelí podľa britského korešpondenta Steva Evansa rastúcej domácej kritike, pretože dlhodobá politika izolácie severokórejského režimu neodradila Kim Čong-una od ďalšieho vývoja jadrového programu. Po piatom, doteraz najväčšom jadrovom teste zrejme zoznámila armáda s plánom vojenského zásahu tiež juhokórejský parlament, doplnil korešpondent.
Americký osobitný vyslanec pre KĽDR Sung Kim v reakcii na ďalšiu skúšku jadrového arzenálu vyhlásil, že Spojené štáty by mohli bez ohľadu na sankcie OSN prijať ešte ďalšie, bližšie neurčené jednostranné opatrenia voči komunistickému režimu. Správanie Severokórejčanov je podľa vyslanca USA „provokatívne a neprijateľné“.
Hovorca severokórejského ministerstva zahraničia obratom označil prípadné americke sankcie za smiešne. „Obama robí, čo môže, aby (KDLR) uprel status strategického štátu vybaveného jadrovými zbraňami, ale to je rovnako smiešne ako snažiť sa dlaňou zatieniť slnko,“ citovala hovorcu severokórejská agentúra KCNA.
Severná Kórea uskutočnila v piatok svoj piaty jadrový test, podľa expertov doteraz najsilnejšia. Bezpečnostná rada OSN jadrovú skúšku ostro odsúdila.